Marmaray nasıl olur da raydan çıkar? – Politeknik

İstanbul Marmaray’da tren vagonu bugün (12 Nisan) raydan çıktı. Yolcular tünel içindeki acil durum yollarında yürümek zorunda kaldı. Ayrılıkçeşme-Üsküdar arası seferler durduruldu. TCDD konuyla ilgili “teknik bir sebebe dayandığı” açıklamasıyla yetindi, İstanbulluların ulaşım güvenliğini geçiştirdi.

Peki bir raylı ulaşım hattı üzerinde çalışan vagonlar nasıl olur da raydan çıkar? Teknik olarak hangi ihmaller rayda ilerleyen vagon sisteminin güvenliğini ortadan kaldırır? Teknik olarak olası ihmalleri inşaai, yazılımsal (sinyalizasyon), mekanik, elektriksel, bakım-onarım ve yedek parça durumu faktörleri olarak sıralayabiliriz.

Vagonun raydan çıkmasına neden olabilecek olası teknik ihmalleri detaylarıyla maddeleyebiliriz:

-Rayların bulunduğu tüneller arası geçiş için kullanılan crossover tünnellerindeki makaslarda yaşanabilecek elektro-mekanik sorunlar

-Hattın yatay kurba(viraj) hesabında teknik yanlışlık

-Hattın proje hız limitinin aşılması, hızlanırken ya da yavaşlarken emniyet ivmelerinin aşılması

-Vagon kontrolü manuel kontrole alınmış ise vatman (metro sürücüsü) faktörü: eğitimleri, çalışma süreleri yani işçi sağlığı ve iş güvenliğinin yok sayılması

-Otomasyonda bilgisayar programındaki yazılımsal hatalar (Sinyalizasyon sorunu)

-Ray, araba (vagon tekerleği) ve vagonun mekanik aksamı bakım periyotlarının aksatılması

-Fren sisteminde, rod vs. ayarlarında sorunlar

-Ray üzerindeki bozulmalar veya düşük bir ihtimal de olsa rayda yabancı madde bulunması

Marmaray’da yaşanan kazada facia yine kıl payıyla atlatıldı. Halkın ulaşım güvenliğinin olmadığı bir kez daha ortaya çıkmış oldu. Tren vagonunu raydan çıkaran faktörler derhal tespit edilmeli, teknik inceleme şeffaf şekilde yapılmalı; sürece meslek odaları dahil edilmelidir.

Planlı, güvenli ulaşım sağlanmalıdır
Kent içi ulaşım projelerini siyasi şovlara dönüştüren, proje yapım-kontrol süreçlerinin kamusal denetimini ortadan kaldıran, bilim insanlarını ve meslek odalarını proje süreçlerinden uzakta tutan AKP iktidarı birçok ilde, birçok ulaşım sistemini güvenli olmaktan çıkarmıştır. İşçi katliamlarının iktidarı AKP ulaşım hizmeti alan halkın canını da tehlikeye sokmaktadır.

Motoru yanan halk otobüsleri, uykusuzluktan kaldırımlara, duraklara giren şoförler, elektrik kesintileriyle aniden duran – aksayan ulaşım seferleriyle durakta, otobüste, vagonda halkın ulaşım güvenliği kalmamıştır.

AKP iktidarı halkın kamusal hizmetlere sağlıklı ve güvenli bir biçimde ulaşmasının önündeki engeldir ve Marmaray gibi raydan çıkmıştır!

Politeknik