Makina mühendisliği öğrencisi iş cinayetinde hayatını kaybetti

Uludağ Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencisi Semih Mert, çalıştığı ACT Otomotiv’de yaşanan iş cinayetinde hayatını kaybetti.

Çalışma yaşamında iş cinayetleri devam ediyor. Bursa Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi’nde ACT Otomotiv çalışan Uludağ Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencisi Semih Mert 6 Şubat’ta transpaletle taşınan kaynak makinesinin üzerine düşmesi sonucu yaşamını yitirdi. Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan Mert, 13 Şubatta hayatını kaybetti. Taşıma işlemi sırasında güvenli ortam oluşturulması nedeniyle meydana gelen iş cinayeti bir mühendislik öğrencisinin daha yaşamına mal oldu.

Yakın zamanda 3 Aralık 2016 tarihinde Muğla’da, okul giderleri için çalışmak zorunda kaldığı inşaatın çatısından düşen makina mühendisliği öğrencisi Bayram Kartal iş cinayetinde hayatını kaybetmişti.

İşçi sağlığı ve iş güvenliği koşullarının sağlanmaması, kamusal denetimin ve yaptırımların uygulanmaması mühendislerin de yaşamına mal olmaya devam ediyor. 2015 yılında 6 mühendis, 2016 yılında 1 mühendis, 1 mühendislik öğrencisi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti.


politeknik.org.tr