Maden mühendislerinden maden kanunu değişikliğine karşı kampanya

Maden Mühendisleri Odası, AKP tarafından hazırlanan “Maden Kanununu ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ teklifinin geri çekilmesi için kampanya başlattı. Maden mühendisleri, haklarını tırpanlayan, meslek odasını işlevsizleştiren, TTK ve TKİ ye ait olan sahaların rödevans üzerinden devredilerek özelleştireceği yasa değişikliğine karşı imza toplayacak.

Kanun ne getiriyor?

Kanun düzenlemesi, maden işletmelerinin teknik gereklilikleri yerine getirmemesi durumunda cezai yükümlülüğü işletmelere değil mühendislere atfetiyor.

TTK ve TKİ’ye ait maden sahalarının özelleştirilmesi ile kurumların tasfiyesi öngörülüyor. Taslak ayrıca Maden Mühendisleri Odası’nın üye sicil belgesi verme yetkisini alarak maden mühendislerinin düşük ücretlerle çalıştırılmasına yol açacak.

Maden Mühendisleri Odası, yasanın geri çekilmesi için başlattığı kampanya metninde şu başlıklarla yer verdi:

• Daimi nezaretçi maden mühendislerine işletmenin yerine getirmediği eksiklikler nedeniyle para cezası ve 1 yıllık sertifika iptali getiriliyor

• Daha önce maden ruhsatlarına atamalarda Oda vizesi vererek mesleki denetim yapan Maden Mühendisleri Odası’nın elinden bu yetkinin alınmasından sonra bu sefer de Oda üye sicil belgesi verme yetkisi elinden alınıyor. Maden mühendislerinin asgari ücretinin takibinde ve denetimi Oda vizesi ve sicil belgeleri üzerinden takip edilerek maden mühendislerinin düşük ücretlerle çalıştırılmalarının önüne geçiliyordu.

• TTK ve TKİ’ye ait maden sahalarının özelleştirilerek bu kurumların parçalanmasını
hızlandıracak maddeler bulunuyor.

Maden Mühendisleri Odası tarafından yapılan imza kampanyası çağrısı ve imza metni için linke tıklayınız:

politeknik.org.tr