Maden Mühendisleri Odası’nda yönetimi Çağdaş Maden Mühendisleri aldı

Maden Mühendisleri Odası 45. Olağan Genel Kurulu’nda seçimi Çağdaş Maden Mühendisleri kazandı.

TMMOB Maden Mühendisleri Odası 45. Olağan Genel Kurulu 13-14 Şubat tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirildi. MTA Konferans Salonu’nda yapılan Genel Kurulun ilk gününde işçi sağlığı ve iş güvenliği mücadelesi, genç maden mühendislerinin güvence mücadelesi, demokrasi ve barış mücadelesi temel gündemler oldu. Genel Kurulun ikinci gününde Maden Mühendisleri Odası’nda yapılan yönetim kurulu ve delege seçiminde mavi listeyle Çağdaş Maden Mühendisleri Grubu ve kırmızı listeyle Çağdaş Devrimci Demokrat Yurtsever Maden Mühendisleri Grubu yarıştı. Seçimi Çağdaş Maden Mühendisleri farkla kazandı.

Seçimde, Maden Mühendisleri Odası 45. Dönem Yönetim Kurulu’nda görev alacak olan Ayhan Yüksel 481, Necmi Ergin 466, Mehmet Özyurt 432, Emre Demir 443, Sinan Girdaplı 425, Öznur Akça 454, Servet Güler 412 oy aldı.

Delegelerin eleştirileri sonuca yansıdı
Maden Mühendisleri Odası’nı TMMOB Yönetim Kurulu’nda temsil eden ve TMMOB Yürütme Kurulu’nda görev alan Mehmet Torun, bu süreçteki çalışmaları ve bazı konulardaki tutumları sebebiyle 45. Olağan Genel Kurulu’nda birçok delege tarafından eleştirildi. Mehmet Torun’un bulunduğu kırmızı liste seçimi kaybetti.

Asgari Ücret Komisyonu kurulacak
Genel Kurul’da genç maden mühendislerin çalışma yaşamında yaşadıkları güvencesizliğe ve düşük ücretlere karşı mühendis asgari ücretin hayata geçirilmesi adına Oda Genel Merkezi ve şubelerde “Mühendis Asgari Ücreti Komisyonu” kurulmasını talep ettikleri önerge genel kurul delegelerince kabul edildi.

İş güvenliği uzmanları kurultayı yaptırılmadı
Genel kurulda özellikle iş güvenliği uzmanı maden mühendisleri; TMMOB 43. Genel Kurulu’nda karar olarak alınan “İş Güvenliği Uzmanları Kurultayı’nın iş güvenliği uzmanlığı yapan maden mühendislerinin gerçek sorunlarını konuşabileceği, taleplerini ve mücadele programını çıkarabileceği verimli bir kurultay süreci şeklinde hayata geçirilmesini engellen, kurultayın fiilen yaptırılmamasında görev alan bazı kırmızı liste adaylarını eleştirdi. Maden mühendisleri yaptıkları konuşmalarla bu konuda rol oynayanlara Genel Kurul’da tepki gösterdi.

Kadın mücadelesi tasfiye edilemez!
TMMOB Kadın Kurultayı sırasında kadınların gerçekleştirdiği protesto üzerine aralarında Maden Mühendisleri Odası’nın temsilcisinin de bulunduğu TMMOB Yürütme Kurulunun kadınları hedef gösteren, yaptıkları eylemi gürültü olarak niteleyip, protesto hakkını ve kadın mücadelesini tanımayan açıklama genel kurulda kadın delegeler tarafından bir kez daha eleştirildi. Ayrıca kırmızı listede yer alan adayların bir kısmının kadın mücadelesine bakışı Oda içerisinde bu mücadeleye sahip çıkan kadın üyeleri tasfiye çabaları da genel kurul seçimlerinde listenin oy kaybına neden oldu.

maden_1 maden_2 maden_3

politeknik.org.tr