Maçka Parkı’nda tünel projesine devam, ağaçlar tehdit altında

İstanbul’da Maçka Parkı’nı ulaşım aksının ortasında bırakan ve parkın bir kısmını tahrip edecek tünel projesi için çalışmalar yeniden başladı.

İstanbul Şişli-Beşiktaş sınırında bölgenin en büyük doğal alanı Maçka Parkı’na, ağaçlarına, dokusuna zarar verecek ve bölgeyi ulaşım aksına çevirecek Dolmabahçe-Levazım tünel projesi gündemi yeniden başladı. Tünelin dalış tünelinin yapılacağı alan panellerle çevrilmeye başlandı. Daha önce de tünel girişlerinin yapılacağı alan panellerle çevrilmiş onlarca ağaç işaretlenmişti.

İBB gelecek tepkileri engellemek için bilgilendirme broşürü hazırlayarak her proje olduğu gibi ‘ağaçlar taşınacak, zarar görmeyecek’ dedi.

MAÇKA PARKI’NA TÜNEL HANGI AKLIN ESERI? – ERSİN KİRİŞ
Ne olmuştu?
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Dolmabahçe-Levazım tünelinin Dolmabahçe çıkışını Maçka Parkı olarak belirlemesinin ardından İstanbulluların mücadelesi başlamış ve halk parkına sahip çıkmıştı. İBB tünel inşaatının Levazım bölümünde çalışmalara devam etti, Dolmabahçe bölümünü sona bıraktı. İBB, halkın karşı çıktığı projenin Maçka kısmını ülkede savaş gündemi altında yeniden başlattı.


politeknik.org.tr