Kuzey Marmara Otoyolu ihalesine iki ay erteleme

Ulaştırma Bakanlığı, İstanbul Anadolu ve Avrupa Yakası’nda 3.Köprü projesi ile bağlanan Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nin bazı bölümlerinin ihalesini iki ay erteledi.

İstanbul’un Kuzey Ormanları içine yapılan ve doğal yaşam alanlarını katleden 3.Köprü’nün iki yakadaki devamı olan Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nin Kurtköy-Akyazı ve Kınalı-Odayeri bölümlerin yapım ihalesi Ulaştırma Bakanlığı’nca ikişer ay ertelendi. Bugün (24 Haziran) Resmi Gazete’de yer alan ilanda, ihaleye katılımlardan kaynaklı tekliflerin hazırlanabilmesi için “ek süreye ihtiyaç duyulacağı” belirtildi.

Kuzey Marmara Otoyolu Projesi Kurtköy-Akyazı bölümünün yapım ihalesi 30 Haziran’dan 31 Ağustos’a, Kınalı-Odayeri bölümünün yapım ihalesi de 7 Temmuz’dan 7 Eylül’e ertelendi. Böylece ihaleler üçüncü kez ertelenmiş oldu.

Bağlantı yollarına mahkeme dur demişti
Geçtiğimiz günlerde de Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ve Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi’nin açtığı davada, Kuzey Marmara Otoyolu’nun 3. Köprü çıkışlarındaki Beykoz ve Rumelifeneri bağlantı yollarının imar planları İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmişti.

İstanbul’un geleceğini yok edecek proje
3. Boğaz Köprüsü’nün de dahil olduğu Kuzey Marmara Otoyolu Projesi İstanbul’un temiz su havzaları ve orman alanlarını tahrip ediyor. AKP iktidarının ulaşım projesi olarak sunduğu ancak asıl hedefinde İstanbul’un rantı yüksek emlak projelerini kuzey aksına yönlendirmek olan Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’ne karşı yaşam savunucularının mücadelesi devam ediyor.

politeknik.org.tr