Kuzey Marmara Otoyolu ÇED toplantısı: ‘Ormanı, suyu, yaşamı, topraklarımızı gasp ediyorsunuz’

Kuzey Marmara Otoyolu’nun Çevresel Sosyal Etki Değerlendirmesi (ÇSED) toplantısına yaşam savunucuları ve toprakları yok olacak köylüler katıldı: ‘Ormanı, suyu, yaşamı, topraklarımızı gasp ediyorsunuz’

3. Havalimanı ve 3. Köprü ile birlikte İstanbul’un kuzeyinde ilerleyen Kuzey Marmara Otoyolu’nun Kınalı-Odayeri ve Kurtköy-Akyazı kesimleri için ÇSED toplantısı dün (9 Mart) Durusu (Terkos) Kültür Merkezi’nde yapıldı. Toplantıya Kuzey Ormanları Savunması üyeleri ve yol güzergahında kaldığı için topraklarına el konulan Kuzey Ormanları köylüleri katıldı.

Ormanı yok ediyorsunuz, bedelini kim ödeyecek?
Kuzey Ormanları Savunması, İstanbul’un temiz su havzalarını, orman alanlarını yok eden mega projelerin ulaşım ağı olarak işlevlendirilecek otoyol projesine tepki gösterdi. DHA’dan Ezgi Çapa’nın haberine göre Kuzey Ormanları Savunması üyesi Başar Toros toplantıda söz alarak “3. köprü ve havaalanı ile parçaladığınız ormanı bu proje ile daha da paramparça edeceksiniz. Otoyol üzerine yapacağınız bir tane ekolojik köprü ile yaban hayatının süreceğine siz inanıyor musunuz. Belgrad Ormanı’nda karaca, tilki, domuz kaldı mı? Bu topraklarda köylüler bundan sonra tarım, hayvancılık yapabilecek mi?” ifadelerini kullandı.

Projenin trafik etüdü yok
Kuzey Ormanları Savunması üyesi Prof. Zerrin Bayrakdar da, bilimsel verilere ve meslek insanlarının görüşlerine önem verilmeden yapılan projenin ‘trafik etüdü’nün olup olmadığını sordu. Şirket yetkilileri projenin trafik etüdünün olmadığını belirtti. Şirket yetkilileri ‘proje için kaç ağaç kesilecek’ sorusunu da ‘bilmiyoruz’ şeklinde cevapladı.

politeknik.org.tr