Kocaeli Dayanışma Akademisi ilk derste doldu taştı: Dayanışma ve mücadele sürecek

Kocaeli Üniversitesi’nde (KOÜ) Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevinden uzaklaştırılan akademisyenlerin başlattığı Dayanışma Akademisi’nde ilk ders bugün yapıldı. Bilime, akademik özgürlüğe yapılan saldırılara karşı bir araya gelen akademisyenler, öğrenciler, emek-meslek örgütleri ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri ilk derste “dayanışma ve mücadele” dedi.

Darbe girişimini bilimi, barışı, demokrasiyi savunan akademisyenlere, bilim insanlarına saldırı aracı olarak değerlendiren AKP-Saray iktidarının, OHAL sürecinde çıkardığı KHK’lerle uzaklaştırılan akademisyenlerin mücadelesi devam ediyor. Kocaeli Üniversitesi’nde (KOÜ) işten çıkarılan akademisyenler öğrencileriyle bugün (28 Eylül), Dayanışma Akademisi’nde buluştu. İlk dersin açılışını Adem Yeşilyurt ve Gül Köksal yaptı. Adem Yeşilyurt barıştan korkanlara karşı bu talebi daha fazla görünür kılacaklarını belirtti. Mimar Gül Köksal kadınların mücadelesini selamlayarak başladığı konuşmasında, baskılara karşında biat etmeyeceklerini, doğru bildiklerini savunmaya, söylemeye devam edeceklerini vurguladı. Köksal “Biz herkes için barış istiyoruz” dedi.

İlk derse katılmak için İstanbul, Ankara, Eskişehir’den sabah erken saatlerde yola çıkan akademisyenler, üniversiteliler ve akademinin ilk dersini dinlemeye gelenler Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği’nde (KYÖD) buluştu. Üniversiteliler hocalarına sahip çıktı, salon tıklım tıklım doldu. Akademiye ayrıca, akademisyenlere sahip çıkan emek ve meslek örgütleri temsilcileri ve demokratik kitle örgütleri temsilcileri katıldı.

Emek meslek örgütleri ve sendikalar dayanışma dersinin açılışını selamladı. DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu: “Barışın akademisyenleri, emeğin akademisyenleridir aynı zamanda. Geri döneceğiz demek, bu ülke, üniversite, kamu bizimdir demek kurucu bir irade beyanıydı.” İfadelerini kullandı.

kocaeli_dayanisma_akademisi_acilisi_28eyl2016-3-1024x576 kocaeli_dayanisma_akademisi_acilisi_28eyl2016-6-1024x576 kocaeli_dayanisma_akademisi_acilisi_28eyl2016-7 kocaeli_dayanisma_akademisi_acilisi_28eyl2016-1024x443

politeknik.org.tr