Kobane’nin yeniden inşası için Suruç’ta buluşan gençlere katliam

Kobanê’nin yeniden inşası için atölye çalışmaları yapmak için Kobane’ye geçmek üzere Urfa Suruç’a giden SGDF’lilere basın açıklaması yaptıkları sırada bombalı saldırı düzenlendi. İlk açıklamalara göre 29 genç hayatını kaybetti, 100’ü aşkın genç yaralandı.

Kobanê’nin yeniden inşası çalışmalarına katılmak üzere İstanbul ve Ankara’dan hareket ederek Urfa’nın Suruç ilçesine giden Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi gençlerin Amara Kültür Merkezi’nin bahçesinde bugün (20 Temmuz) düzenledikleri basın açıklamasına bombalı saldırı düzenlendi. Yaşanan patlama sonucunda ilk bilgilere göre 29 genç katledildi, 100’ü aşkın genç yaralandı.

İstanbul, Ankara ve İzmir’de eylem çağrıları
Suruç’ta yaşanan katliama karşı bugün İstanbul’da saat 19.00’da Tünel Meydanı’nda, İzmir’de 19.30’da Sevinç Pastanesi’nde, Bursa’da 18.30’da Fomara Meydanı’nda eylem çağrıları yapıldı. Ankara’da ise saat 18.00’de ESP Genel Merkezi önünde bularak AKP önüne yürünecek.

‘Katil IŞİD, işbirlikçi AKP’
Katliam sonrasında konuşan DBP Urfa İl Eş Başkanı İsmail Kaplan olayın IŞİD merkezli intihar saldırısı olduğunu belirtti. Irak ve Suriye’deki katliamları için Türkiye’yi geçiş ve lojistik üssü olarak kullanan, AKP iktidarından her türlü mühimmat desteği gören IŞİD, daha önce de Diyarbakır HDP mitingine bombalı saldırı düzenlemişti. Geçtiğimiz aylarda Cumhuriyet Gazetesi, 19 Ocak 2014 tarihinde ihbar üzerine durdurulan ve Milli İstihbarat Teşkilatı’na (MİT) ait olan TIR’larındaki IŞİD’e gönderilmek üzere havan, top ve tüfek mermisi gibi mühimmatların görüntülerini yayınlamıştı. Tayyip Erdoğan görüntüleri yayımlayanları vatan haini ilan etmiş, gazetecilere bedel ödeteceklerini belirtmişti.

Ş.Urfa Valisi kendisine IŞİD’i soran gazetecileri gözaltına aldırmıştı
Tel-Abyad’daki çatışmalar sırasında 16 Haziran 2015’te sınıra gelerek incelemelerde bulunan Urfa Valisi İzzettin Küçük, gazetecilerin IŞİD ile ilgili sorularına sinirlenmiş, Evrensel Muhabiri Hasan Akbaş, Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Pınar Öğünç, Alman yayın kuruluşu Die Welt’ten Deniz Yücel ile Die Zeit gazetesinden Özlem Topçu’yu gözaltına aldırmıştı.

politeknik.org.tr