KHK kıyımı sürüyor: En az 275 mühendis ihraç edildi

Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) muhalif kamu emekçilerinin işlerine son verilmeye devam ediyor. 15 Temmuz’un yıldönümü öncesi çıkan KHK ile 7 bin 348 kamu personeli daha ihraç edildi

AKP-Saray iktidarının 15 Temmuz sonrası ülkeyi yönetme biçimine çevirdiği OHAL ve KHK’lar, kamudaki, akademideki muhalif kamu emekçilerinin ihracına araç edilmeye devam ediyor. 15 Temmuz’un yıldönümü öncesinde yayımlanan 692 sayılı OHAL KHK’si ile toplamda 7 bin 348 kamu personeli ihraç edildi. Kürt illerindeki belediye kadroları ihraçların önemli bir kısmını oluşturdu. İhraç edilenler arasında TMMOB’ye bağlı meslek odalarında yönetim kurullarında görev alan mühendisler de var. İMO Diyarbakır Şubesi Eski YK Başkanı Turan Kapan, HKMO Diyarbakır Şubesi YK Başkanı Can Deniz Akdemir, Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi Eski YK Başkanı Necati Pirinççioğlu, Makina Mühendisleri Odası Denizli Şubesi YK Sekreter üyesi Mehmet Sarıca belediyedeki görevlerinden KHK ile ihraç edildi. Son KHK ile toplamda en az 275 mühendis, mimar ve plancı ihraç edildi.

Barış akademisyenlerine yine ihraç
KHK kapsamında üniversitelerden 302 akademisyen ihraç edilirken, Barış için Akademisyener bildirisine imza atan akademisyenler yine ihraç listesinde yer aldı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde geçtiğimiz ay açığa alınan araştırma görevlileri Tuncay Murat Atal ve Atakan Büke ihraç edildi.

politeknik.org.tr