KHK kıyımı devam ediyor: Bilimi ve yaşamı savunan akademisyenlere ihraç

AKP-Saray iktidarının OHAL sürecinde ülkeyi yönetme biçimine döndürdüğü ve muhalif, demokrat, sosyalist kamu emekçilerini, akademisyenleri tasfiye etmek için araç haline getirdiği KHK’ler çıkarılmaya devam ediyor. Dün (6 Ocak) çıkarılan üç yeni KHK ile 83 dernek kapatıldı, 8200’den fazla kamu çalışanı ihraç edildi. Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi YK üyesi Deniz Kimyon’un da aralarında bulunduğu barış akademisyenleri de KHK ile ihraç edildi.

Darbe girişiminden ardından ilan ettiği OHAL ve çıkardığı KHK’lerle Başkanlık rejimini inşaa etmeye çalışan AKP-Saray iktidarı 679, 680 ve 681 sayılı KHK’ler ile yine muhalif kamu emekçilerini hedef aldı. 6 Ocak tarihli ve 679 sayılı KHK’si ile 631 akademisyen yükseköğretimden ihraç edildi.İhraç edilenler arasında Barış için Akademisyenler bildirisine imza atan akademisyenler de bulunuyor. Geçtiğimiz yıllarda Muş Alparslan Üniversitesi’nde mobbinge, baskılara uğrayan ve mücadelesini sürdüren Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi YK üyesi Deniz Kimyon da Muş Alparslan Üniversitesi’nden ihraç edildi.

Mobbing, baskı, KHK ile ihraç
Üniversitesinde bilimi, akademik özgürlüğü, barışı savunan akademisyenler 15 Temmuz sonrasında çıkarılan KHK’lerde üniversiteden uzaklaştırılıyor. Dün çıkarılan KHK ile işine son verilen Muş Alparslan Üniversitesi araştırma görevlisi şehir plancısı Deniz Kimyon iki yıl boyunca soruşturma ve mobbing baskısıyla mücadele etmiş, her türlü ifade özgürlüğü ve demokratik hak arayışına karşı siyasal iktidarın temsilcisi gibi hareket eden üniversite yönetimine karşı kazanmış ve ODTÜ’de görevlendirilmişti.

İhraç edilen akademisyenler arasında Selçuk Üniversitesi’nde akademisyen olan, daha önceki KHK’lerle açığa alınan ve açığa alındığından bu yana “İşimi istiyorum” diyerek Ankara İnsan Hakları Anıtı’nda direnişe geçen ve defalarca polis saldırısına uğramasına karşın mücadelesini 59 gündür inatla sürdüren Nuriye Gülmen de yer aldı.

Akademisyenlerin KHK sonrası attığı tweetler: Bilim, demokrasi ve barış kazanacak!

politeknik.org.tr