KHK ile akademisyen kıyımı sürüyor

Kanun Hükmünde Kararnameler ile üniversitede bilimi savunan akademisyenler ihraç edilmeye devam ediyor. Aralarında mühendis, mimar ve plancıların da bulunduğu 330 akademisyen ihraç edildi. İhraçların 175’i Barış için Akademisyenler bildirisi imzacısı

15 Temmuz sonrasında ilan edilen ve sürdürülen OHAL ile birlikte devleti yönetme biçimine döndürülen KHK’ler üniversitelerde akademik özgürlüğü ve bilimi savunan akademisyenleri ihraç etmeye devam ediyor. Dün (7 Şubat) yayımlanan 686 sayılı HKH ile aralarında Barış İçin Akademisyenler’in “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisinin imzacılarının da bulunduğu 330 akademisyen görevinden ihraç edildi. Ankara Üniversitesi’nden 72, Anadolu Üniversitesi’nden 28, Marmara Üniversitesi’nden 23, Yıldız Teknik Üniversitesi’nden 27 akademisyen ihraç edildi.

Bilimi ve mesleğini savunan mühendislere, mimarlara, plancılara ihraç
KHK kapsamında, Ankara Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisleri Odası kurucu üyesi Funda Başaran, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Şehir Plancıları İstanbul Şubesi YK Eşbaşkanı Tuba İnal Çekiç ve YK üyesi Caner Murat Doğançayır da ihraç edildi.

OHAL’de Anayasa olmaz diyen Anayasa profesörü Kaboğlu’na da ihraç
Anayasa hukukçusu Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu da ihraç edilen akademisyenler arasında yer aldı. Kaboğlu, Marmara Üniversitesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yürütüyordu. Kabaoğlu OHAL sürecinde yangından mal kaçırırcasına Meclis’ten geçirilen Anayasa düzenlemesiyle ilgili eleştirilerde bulunmuştu.

politeknik.org.tr