Kanal İstanbul’un ÇED toplantısına halk protestosu

İstanbullular, Kanal İstanbul Projesi’nin ÇED toplantısını protesto etti. Birçok kişinin alınmadığı salonda oturum açılışına itiraz eden yaşam savunucuları “Yıkımın ÇED’i olmaz” dedi

Kanal İstanbul Projesi’nin bugün (27 Mart) Arnavutköy Belediyesi Kültür Merkezi’nde yapılan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) halkın katılım toplantısına gelen İstanbulluların birçoğu salona alınmadı. Salona giren İstanbullular kente, su varlıklarına, tarım alanlarına, halkın sağlığına etki edecek projenin birçok noktayı etkilemesine rağmen sadece bir noktada yapılan ÇED toplantısının halktan habersiz, İstanbullular’dan kaçırılarak yapılmasının usulen yanlış olduğunu ve bu ÇED’I tanımadıklarını belirtti.

Toplantı açılışı anında yaşam savunucuları adına konuşan inşaat mühendisi Prof. Dr. Beyza Üstün şöyle konuştu:

”Usulen yanlış yapıyorsunuz. Burası halkın buluştuğu bir yer değil. Dolayısıyla katılımı hiç olamaz. İki nedenle: Danıştay aldığı kararlarda şunu söyler, bu yapılacak olan projenin yapıldığı yerler de dahil olmak üzere etkilenen herkese haber vermek zorundasınız. Usulen yanlış yapıyorsunuz. Buranın halkı yok burada. Bu kanal İstanbul’u ilgilendiriyor, bu kanal halkı ilgilendiriyor. Sadece Arnavutköyü değil, Küçükçekmece’yi değil Danamandra’yı değil, yaptığınız suçtur.”

Projeyi durdurmalıyız
İstanbullular ÇED toplantısını terk etti ve bina önünde toplantıya alınmayanlarla buluştu. Dışarda ‘rezalet’ sloganı atıldı. Yaşam alanlarından edilecek onlarca kişi basın açıklaması yaparak ‘yıkımın ÇED’i olamaz dedi. Yaşam savunucuları, İstanbul’un geleceğine, Terkos gibi kente su sağlayan su varlıklarına zarar veren, tarım alanlarıyla kaplı kentin dokunulmamış alanlarına imar veren, iklimi ve denizleri etkileyen projenin bir an önce durdurulması gerektiğini belirtti.

Proje aynı zamanda sürgün demek
Topraklarının inşaat şirketlerine, emlakçılara, komisyonculara verilmek istendiğini ve bölgeden sürüleceklerini belirten vatandaşlar, içeriye dahi alınmadıklarını, salonun iktidara yakın kimselerle, ranttan nemalanmak isteyenlerle ve 3. Havalimanı çalışanlarıyla doldurulduğunu belirtti.

politeknik.org.tr