KaçAK Saray’a bir dava da Ankara Barosu’ndan

Ankara Barosu, KaçAK Saray’ın arazisini Cumhurbaşkanlığı’na devreden Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle dava açtı.

Ankara Barosu Başkanlığı, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin üzerine KaçAK Saray’ın inşasına izin verdiği Atatürk Orman Çiftliği’ne (AOÇ) ait 8 bin 406 metrekarelik parselin iki yıllığına ve bedelsiz olarak Cumhurbaşkanlığı’na tahsis edilmesini öngören 21 Haziran 2015 tarihli kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle dava açtı. Baro, Ankara Nöbetçi İdare Mahkemesi’ne sunduğu dava dilekçesinde, AOÇ’ye ait arazinin Cumhurbaşkanlığı’na tahsis edilmesinin yasal dayanağının olmadığını vurguladı.

Hukuksuzluğu durdurun
Baronun mahkemeye sunduğu dava dilekçesinde Belediye Kanunu’nun 75. maddesinin, kamu kurum ve kuruluşlarına belediyeler, bağlı kuruluşları ve belediye şirketlerince devir veya tahsis edilen taşınmazların kamu konutu ve sosyal tesis olarak kullanılmasının yasaklandığı anımsatıldı. Baro, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin tahsis kararının, Anayasa, Belediye Kanunu, Büyükşehir Belediyesi Kanunu, Büyükşehir Belediye Meclisi Yönetmeliği ve yargı içtihatlarına aykırı olduğu ifade ederek yürütmesinin durdurulması ve iptalini talep etti.

Karar saklanıyor
Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliği’nin 18. maddesine göre Meclis’in almış olduğu kararların tam metninin, karar kesinleştikten itibaren en geç yedi gün içinde valiye gönderilmesi ve uygun araçlarla halka duyurulması gerektiği hatırlatan Ankara Barosu, söz konusu kararın halka duyurulmadığı belirtti.

Ne olmuştu?
Atatürk Orman Çiftliği’nin (AOÇ) Yenimahalle İlçesi 63386 ada ve 6 parseldeki hissenin 2 yıl süre ile bedelsiz olarak Cumhurbaşkanlığı adına tahsis edilmesi kararı AKP’li meclis üyelerinin oylarıyla alınmıştı. 8 bin 406 metrekarelik alana yapılan “Kaçak Saray”ın arazisi, yine Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin iki ay önce aldığı 644 sayılı karar ile Başbakanlığa tahsis edilmişti.

davas

politeknik.org.tr