İzmir-İstanbul Otoyolu’nun taş ocağına mahkemeden iptal

İzmir-İstanbul Otoyolu inşaatı için Kemalpaşa Akalan Köyü’ne kurulmak istenen taş ocağının ÇED kapsamı dışında tutulması kararı iptal edildi. Mahkemenin kararı, İzmir-İstanbul Otoyolu üzerindeki taş ocaklarının hepsi için emsal durumunda.

İzmir-İstanbul Otoyolu inşaatı için yol güzergahı çevresinde açılmak istenen taş ocaklarına karşı hukuki ve fiili mücadeleler kazanımla devam ediyor. İzmir 5. İdare Mahkemesi, Kemalpaşa Akalan Köyü’ne kurulmak istenen taş ocağı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verdiği “ÇED kapsamı dışındadır” kararını iptal etti. Karar, İzmir-İstanbul Otoyolu üzerindeki taş ocaklarının hepsi için emsal durumuna geldi.

Mahkeme, Anayasa Mahkemesi’nin Çevre Kanunu’na eklenen ve mega yıkım projelerini ÇED sürecinden muaf tutan geçici maddeyi iptal etmesini gerekçe gösterdi.

Anayasa Mahkemesi iptal etmişti
Anayasa Mahkemesi, ÇED Raporu sürecini bypass etmek için AKP tarafından çıkarılan torba yasanın 2872 sayılı Çevre Kanunun Geçici 3. Maddesi’nde “…planlama aşaması geçmiş ve ihale süreci başlamış olan…” ibaresi getirilmişti. Anayasa Mahkemesi, maddeyi anayasaya aykırı bulunarak 3 Temmuz 2014 tarihinde iptal etmişti.

Akalan köylüsü direndi, kazandı
Akalan köylüleri, zeytinliklerine ve okula çok yakın mesafede başlatılmak istenen taş ocağına karşı şirketin iş makinalarını köye almamış, talana karşı nöbet başlatmış diğer bir yandan da hukuki süreç başlatmıştı. Yaşam alanını savunan 19 köylü hakkında, “basit yaralama” ve “mala zarar verme” suçlarından toplam 6’şar yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. Bu dava devam ederken İzmir 5. İdare Mahkemesi taş ocağının ÇED dışında tutulmasını reddetmesiyle Akalan Köylüleri ilk davadan zaferle çıkmış oldu.

politeknik.org.tr