İstanbul’un tek botanik bahçesi müftülük için tahliye ediliyor

İstanbul Üniversitesi Botanik Bahçesi İstanbul Müftülüğü’ne verilmek üzere tahliye ediliyor

Türkiye’nin en eski botanik bahçelerinden, İstanbul’un ilk ve tek botanik bahçesi ‘İstanbul Üniversitesi Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi’ müftülük hizmetleri için tahliye edilmek isteniyor. Tahliye, yaklaşık 17 dönümlük arazi üzerinde, ünlü botanikçiler Prof. Dr. Alfred Heilbronn ve Prof. Dr. Leo Brauner tarafından kurulan botanik bahçesini ve içerisinde bulunan ağaç, çalı, otsu, tropik ve subtropik yaklaşık 5000 adet bitki çeşidinin geleceğini tehdit ediyor.

Sözcü’den Seda Önceler’in haberine göre botanik bahçesinin devredilme gerekçesi ise Osmanlı döneminde bu alanda Şeyhülislamlık makamının bulunması. Prof. Dr. Alfred Heilbron ve Prof. Dr. Leo Brauner tarafından 1935 yılında kurulan botanik bahçesinden her yıl 1000′den fazla Biyoloji lisans öğrencisi, belirli günlerde de ilköğretim öğrencileri yararlanıyor.

400 farklı ağaç, 5 bine yakın bitki türü yok olma tehdidi altında!

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr Muammer Ünal karara tepki gösterdi. Tahliye kararıyla 400 farklı ağaç türü ve 5 bine yakın bitki türünün yok olacağını söyleyen Ünal, “Milli servetimize kıymasınlar. Mütfülük her yere taşınabilir ama bizim tahliye edilmemiz demek; bitkilerimizi öldürmek demek” dedi.

politeknik.org.tr