İstanbullulardan 17 Ağustos eylemi: ‘Deprem güvenliğimiz yok, iktidar rant peşinde’

İstanbullular, 17 Ağustos’un 18’inci yıl dönümünde, depreme karşı güvenli kentler inşa etmek yerine emlak rantını esas alan ve deprem toplanma alanlarını imara açan İBB’yi ve Çevre Şehircilik Bakanlığı’nı Şişli ve Üsküdar’da protesto etti.

99′ Marmara Depremi’nin 18’inci yılında İstanbul Şişli Endüstri Meslek Lisesi’nde Üsküdar Ünalan’da bir araya gelen İstanbullular deprem güvenliği için önlem almayan, deprem gerçeğini kullanarak inşaat sermayesine yeni emlak değerleri sağlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Çevre Şehircilik Bakanlığı’na tepki gösterdi. Marmara Depremi sonrasında çıkarılan yapı denetim kanunu, deprem vergisi ve 2012 yılında çıkarılan Afet Kanunu’nun güvenli kentler için değil sermayenin ihtiyaçlarına yönelik çıkarıldığını belirten kent savunucuları İstanbul’u olası bir depremde halkın can güvenliğinin bulunmadığını belirtti.

Şişli’deki eylem üzerine proje yapılmak istenen ve eski bir afet toplanma alanı olan Şişli Endüstri Meslek Lisesi önünde yapılırken Üsküdar Ünalan’daki eylem TÜRGEV’e verilen ve yapılaşmaya açılmak istenen Şampiyon Spor Tesisleri arazisi yanında yapıldı.

Deprem değil İBB ve Çevre Şehircilik Bakanlığı öldürür
İBB’nin olası afet durumları için acil durum planının olmadığını belirten kent savunucuları afet toplanma alanlarının da imara açıldığını vurguladı. 17 Ağustos depreminden sonra İstanbul’da belirlenen 493 deprem toplanma alanından AFAD’ın açıkladığı bilgiye göre 77’sinin afet toplanma alanı olarak kaldığını diğerlerinin yapılaşmaya açıldığını belirten İstanbul Kent Savunması, bu alanlara verdikleri ayrıcalıklı imar planlarıyla AVM, rezidans inşaa edilmesine neden olan İBB’ye ve Çevre Şehircilik Bakanlığı’na tepki gösterdi.

politeknik.org.tr