İstanbullular Kabataş İskelesi’ne sahip çıktı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Kabataş Transfer Merkezi’ olarak sunulan ve denizi doldurarak yapılmak istenen mega inşaat Martı Projesi’ne karşı İstanbullular Kabataş İskelesi’ne sahip çıktı.

İstanbul’da Kabataş İskelesi’ne yapılmak istenen “Martı Projesi” ile iskelenin, kıyı çizgisinin, tarihi silüetin, ulaşım hakkının zarar görmesini engellemeye çalışan İstanbul Kent Savunması’nın (İKS) iskele mücadelesi sürüyor. Haftalardır Kabataş İskelesi’nin kapatılacağını duyurarak imza toplayan İKS’nin çağrısıyla dün (27 Temmuz) iskele önünde basın açıklaması yapıldı, halk kürsüsü kuruldu. Adalar’dan ve İstanbul’un diğer ilçelerinden gelen yaşam savunucuları İBB’nin oldu bitti projesine karşı mücadele edeceklerini bir kez daha ilan etti.

“Beton dolguyu yayalaştırma diye yutturamazsınız!”
Eylemde İstanbul Kent Savunması adına basın açıklamasını Cihan Uzunçarşılı Baysal okudu. Baysal, Kabataş’ın İstanbulluların ulaşım açısından vazgeçemeyeceği bir nokta olduğunu, martı projesiyle yapılmak istenenin ulaşım projesi değil, Boğaz’ı dolduran 83 bin metrekarelik alanda otopark ve ticari fonksiyonları olan işletmeler ve gereği olmayan dev bir martı şeklinde yapının olduğu mega inşaat projesi olduğunu belirtti. Baysal “83 bin metrekare dolgu, Boğaz’a yazıktır, günahtır! İBB ‘ye göre bu düzenleme yayalar içinmiş. Geçiniz! Boğaz’ı, sahillerimizi dolgular ile betonlayarak, deniz ekosistemlerini yok etmektesiniz. Balık bitti, deniz canlıları küstü, martılar denizden değil karadan beslenir oldu! Tarihi yarımadaya Yenikapı’da bir böbrek eklediğiniz yetmemiş gibi şimdi de bir başka tarihi alana beton blok kondurup, günde yüzbinlerce kişinin akacağı transfer merkezinin adını da yayalaştırma diye bize yutturacaksınız. Bizlere, kentlilere danışmadan bu projeyi yapamazsınız! Bir buçuk ayda topladığımız 13 bin 211 imzayı sizlere ilettik. Haftalardır İstanbul’un birçok iskelesinde sesimizi yükselttik. Kadıköy’de, Adalar’da, Kabataş’ta imza masaları açtık, binlerce imza topladık! Belediyenizin yapması gereken bilgilendirmeyi bizler yaptık!” ifadelerini kullandı.

Basın açıklaması sonrası söz alan İstanbullular, iskelenin kapatılmaması gerektiğini dile getirdi.

kabatas_3 kabatas_2

İBB’den kendi mimarının görsellerini yalanladı
İstanbul Kent Savunması’nın açıklamasından 1 saat önce Kabataş ile ilgili açıklama yapan İBB, iskelenin kapatılmasının 1 hafta ertelendiğini belirtti, iskeleyi savunanları “bazı çevreler” olarak niteledi. İskelenin kapatılmaması için imza toplayan yaşam savunucularının projenin getireceği yıkımı kamuoyuna anlatmak için kullandığı ve bizzat proje mimarı Hakan Kıran’ın ofisinin yayımladığını görseller hakkında İBB, “Kamuoyuna yansıtılan proje bilgileri ve görselleri asılsızdır.” dedi. İBB böylece her türlü hukuksuzluğu uygulayarak hayata geçirmeye çalıştığı Kabataş projesinde kendi mimarının görsellerini de yalanlamış oldu.

kabatas_5

politeknik.org.tr