İstanbul Kent Savunması Kabataş İskelesi’nin kapatılmasına izin vermiyor

İstanbul Kent Savunması, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Kabataş İskelesi üzerine yapmayı planladığı “Martı Projesi”ne karşı, toplanan imzalarla birlikte basın açıklaması yaptı: Kabataş’ı terkedin, beton martı istemiyoruz!

İstanbul Kent Savunması (İKS), İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Kabataş Martı Projesi’nin inşaatı nedeniyle 10 Ağustos’ta deniz trafiğine kapatılacağını duyurduğu Kabataş İskelesi önünde basın açıklaması yaptı. İki aya yaklaşan süredir iskelenin kapatılmasına karşı toplanan imzalarla birlikte yapılan açıklamada Kabataş’ın tarihini, silüetini, kıyı çizgisini tahrip edecek projenin derhal durdurulması çağrısı yapıldı.

Basın açıklamasını İKS adına Prof. Dr. Zerrin Bayrakdar okudu. Bayrakdar, günlük 100 bine yakın insanın kullandığı Kabataş İskelesi’nin akla, bilime uygun olmayan bir proje nedeniyle 3 yıl süreyle kapatılmasını kabul etmediklerini, yapılmak istenenin rantla bezenmiş mega beton meydan inşaatı olduğunu belirtti. Bayrakdar “Kabataş Beton Martı Projesi kamu yararını gözetmeyen; imar hukukuna ve şehircilik ilkelerine aykırı; onay ve izinleri olmayan bir projedir. İstanbul Boğazı’nı betonla dolduracak; Kabataş sahilini vatandaşa kapatacak; kentsel sit alanına ve tarihi camiler bölgesine zarar verecek; İstanbul ulaşımının kalbi Kabataş’ın en az 3 yıl kapalı kalmasına neden olacak bu otoriter ve plansız şehir yönetimi örneğine hayır diyoruz!” ifadelerini kullandı.

Yaşam savunucuları daha sonra Büyükada’da yapılan eyleme geçti. Büyükada halkı, İstanbul’a ulaşımı konusunda en önemli iskelelerden biri olan Kabataş İskelesi kapatılmasına karşı açıklama yaptı.

iks_3 iks_2 iks_1

adalar_1

Büyükada

politeknik.org.tr