İnşaat Mühendisleri Odası 46. Olağan Genel Kurulu tamamlandı

İnşaat Mühendisleri Odası 46. Olağan Genel Kurulu 30 Mart – 1 Nisan tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirildi.

Meslek odalarının genel kurulları devam ediyor. İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) 46. Olağan Genel Kurulu 30 Mart – 1 Nisan tarihleri arasında Ankara’da Teoman Öztürk Konferans Salonu’nda tamamlandı.

Ülke gündeminin önemli yer tuttuğu genel kurulda konuk olarak çağrılan AKP Milletvekili Mustafa Ilıcalı, genel kurulu selamlayan Halkevleri MYK Üyesi Betül Öztürk’ün konuşması esnasında ve sonrasında sataşmada bulundu. Ülkenin dört bir yanında planlama ilkelerini, teknik ve bilimsel verileri yok sayarak yapılan rant projelerinin kürsüden dillendirilmesini hazmedemeyen Ilıcalı sözlü saldırılarına yerinden ve daha sonra aldığı sözle devam etti. Genel kurul delegeleri Ilıcalı’ya tepki gösterdi.

Delegelerin yoğun katıldığı genel kurulda, çalışma yaşamında birçok sorunla boğuşan ve meslek odasının gündemine taleplerini sokmak isteyen genç inşaat mühendisleri delege listelerinde kendine yeterince yer bulamadığı için genel kurula kısıtlı katıldı.

Yönetim kurulunun yok saydığı “Mühendis Asgari Ücret Birimi” önergesi yeniden
 karar altına alındı
İMO 45. Olağan Genel Kurulu’nda karar altına alınmasına rağmen yönetim kurulunun herhangi bir çalışma yapmadığı, yok saydığı asgari ücret birimi önergesi yeniden genel kurula sunuldu. Çalışma yaşamında mühendislerin düşük ücretlerle çalıştırılmasına karşı TMMOB’nin her yıl açıkladığı ‘‘Mühendis Asgari Ücreti’nin hayata geçirilmesi, işyerlerindeki takibi, denetimi için Oda bünyesinde birim kurulması” önergesi yeniden kabul edildi. Önerge bir kez daha İMO 45. Dönem YK’ya birimi kurma görevi vermiş oldu.

Mevcut yönetim seçimi kazandı
Genel kurulun son gününde gerçekleştirilen yönetim kurulu ve TMMOB delege seçimlerinde ise iki liste yarıştı. Çoğunluğu mevcut yönetimin oluşturduğu Beyaz Liste seçimi kazandı. Mavi listeden sadece Necati Atıcı listeyi deldi ve yönetim kuruluna seçildi.

politeknik.org.tr