İBB ve Bakanlıklar arasında Kanal İstanbul protokolü

Kanal İstanbul projesi için İBB, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı protokol imzaladı: Sazlıdere su varlığı olmaktan çıkarılıyor, talanın lokomotifi TOKİ

Erdoğan’ın “İstanbul’a güzellik katacak stratejik bir damga vuracağız” dediği, İstanbul’un ormanlık alanlarını, tarım arazilerini, yeraltı ve yerüstü su havzalarını, doğal yerleşim alanlarını ‘ulaştırma’ projesi adı altında imara açarak yok edecek olan Kanal İstanbul Projesi yeniden gündemde. İBB meclisi Eylül ayının son oturumunda Kanal İstanbul projesine ilişkin bir protokol geldi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın imzaladığı, Kanal İstanbul kenarında kurulması planlanan yeni şehir için yapılacakların anlatıldığı protokol onaylandı ve yürürlüğe girdi.

İstanbul’un su varlıklarından Sazlıdere Barajı’nın içme suyu rezervinden çıkarılacağını açıklayan protokol ayrıca proje alanında yapılacak planlama, kanal, yol, kavşak, raylı sistem, altyapı ve üstyapı donatıları ile arsa üretimi ve geliştirilmesi, iş ve işlemlerin yürütülmesine ilişkin kurumlarca yapılacak çalışmaları kapsıyor.

Madde madde Kanal İstanbul (2) – Politeknik

Kanal İstanbul finansmanı TOKİ
Protokolle; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, arsa üretimi ve geliştirme alanlarını TOKİ ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’yla belirleyecek. Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü de proje alanı içerisindeki tasfiye edilecek yapıların yıkım işlemlerini yapacak. TOKİ proje alanında kendisine devredilen alanlardan elde edilen gelirlerin kanal projesi finansmanında ve kentsel dönüşümde kullanılmasını sağlayacak.

Bakanlık yanıltıcı görsellerle imaj derdinde
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ara sıra attığı yanıltıcı görsellerle projeyi taze tutmaya devam ediyor. Bakanlık son olarak Antalya Boğaçay projesinin görseliyle Kanal İstanbul reklamı yaptı.

politeknik.org.tr