İBB rant sever: Hizmet binası arazisine otel ve rezidans

İBB’nin Seyrantepe’de hizmet binası yapmaktan vazgeçtiği arazisi, plan değişikliğiyle otel ve rezidans alanı oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB), hizmet binası yapmak için kolları sıvadığı arazide plan değişikliği yaptı. Seyrantepe’de Galatasaray Stadı’nın karşısındaki arazi otel ve rezidans alanı oldu. 68 bin metrekarelik arazinin plan notundaki ‘ofis, çarşı, otopark, kongre ve kültür merkezi, kreş ve belediye hizmet alanı vb’ ifadelerine ‘iş merkezi, büro, alışveriş merkezi, rezidans, konaklama tesisleri, otel, motel, apart otel’ de eklenerek değişiklik yapılmış oldu. Araziye 65 kata kadar yükselen ‘dikey mimari’ yapılabilecek. Değişik CHP’li meclis üyelerin itirazına karşın, AKP’lilerin oyuyla kabul edildi.

Bir AKP klasiği: Rantsa hemen ‘evet’
Cumhuriyet Gazetesi’nden Hazal Ocak’ın haberine göre İBB Seyrantepe Hizmet Binası için üç tane ihale yapıldı. İBB projeden 2015 yılında vazgeçerek Fatih Saraçhane’de bulunan mevcut binada hizmet vermeye devam edeceğini duyurdu. Arazi 18 Ocak’ta, İBB iştiraki İMAR A.Ş. mülkiyetine geçirildi. İmar A. Ş. 7 Şubat’ta İBB’ye bir dilekçe yazarak arazinin imar planı notlarına, AVM, rezidans, konaklama tesisleri, otel ve motel fonksiyonlarının eklenmesini istedi. AKP’li üyeler rant projesine onay verdi.

‘Dikey mimari’ye devam
Mecliste görüşülmesi esnasında büyük tartışmalara neden olan plan değişikliği konusunda CHP’li meclis üyeleri Erdoğan’ın dikey mimari ifadelerini hatırlattı. CHP’li Meclis üyesi Esin Hacıalioğlu “Bu teklif İstanbul halkıyla dalga geçmek gibi. Belediye Başkanlığı binasından vazgeçtik, rezidans ve AVM olsun, diyoruz. İstanbul’a yakışmıyor. Tarihiyle dokusuyla duygularıyla halka hitap edilmeli” diye konuştu. CHP’li Meclis üyesi Hüseyin Sağ da “İMAR A.Ş’ye de devredilmiş. Artık teklifler için kapıda kuyruk olur” dedi.

politeknik.org.tr