Torunlar Davası’nda karar verildi

Torunlar GYO’nun inşaattındaki asansörün yere çakılması sonucu 10 işçinin hayatını kaybettiği katliamda, yargılananlar hakkında karar verildi

Torunlar GYO’nun Mecidiyeköy’deki rezidans inşaatında işçileri taşıyan asansörün 32. kattan yere çakılması sonucu 10 işçinin hayatını kaybettiği dava 4 yıl sonra bugün (23 Mart) 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde karara bağlandı.

Geda Majör asansör firması çalışanları Önder Türksoy, Ümit Savul, Turgay Dalkıç, Adem Akyıldız ve Torunlar GYO çalışanları Murat Aytimur, Bünyamin Keskin, Emre Öz ve İş Sağlığı ve Güvenliği firması NCA çalışanları Ahmet Said Demir, Mert Çanakçı “Taksirle ölüme sebebiyet verme” suçundan 8 yıl 4’er ay hapis cezasına çarptırıldı. Sanıklar hakkında verilen ceza 60bin 800’er TL adli para cezasına çevrildi!

Asıl sorumlulara ceza yok!

Hem bilirkişi raporu hem de dava sonucunda, katliamın asıl sorumlusu olan, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerini yok sayan Torunlar İnşaat yöneticileri ve inşaatın denetiminden sorumlu olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri ise yargılanmadı.

politeknik.org.tr