Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Ankara Şubesi: “Parsel parsel açıklıyoruz!”

15 Temmuz 2016 tarihinde yüzlerce yurttaşımızın hayatını kaybettiği ve yaralandığı, etkisi yıllarca unutulmayacak darbe girişiminin ardından yeniden alevlenen “Cemaat bu kadar nasıl büyüdü? Finans kaynakları nelerdir?” tartışmaları garip bir şekilde devam ediyor.

İlk olarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Melih GÖKÇEK ile dönemin Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent ARINÇ arasında parsel parsel tartışması çıkmış ve Arınç, Gökçek için “Paralel yapıya Ankara’yı parsel parsel satmıştır.” demişti. Bu söz ile başlayan tartışma, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL ile birlikte Cemaate ait olan okul ve yurtların kapatılmasıyla yeniden gündem oldu. Peki bu okul ve yurtları Cemaat nasıl kurdu?

ANKARA’NIN GÖBEĞİNDE TARLA!
Ankara’nın en merkezi mahallelerinden biri olan Yenimahalle İlçesi’ne ait Varlık Mahallesi’nde bulunan, Maliye Hazinesine ait ve cinsi tarla gözüken 8409.00m2 alana sahip 7564 ada 1 parseldeki Özel Hasan Tanık Ortaokulu, MEB tarafından darbe girişiminin hemen ardından kapatılmıştır.
Güncel tapu kayıtlarında Maliye Hazinesine ait “tarla” olarak gözüken bu taşınmaz, Mayıs 2012 yılına kadar mahallelinin top oynadığı ortak kullanım alanı iken, bu tarihten sonra Cemaatin hizmetinde faaliyet yürüttüğü iddia edilen özel bir okula tahsis edilmiştir.

TMMOB İLE UĞRAŞMAK YERİNE MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINI DENETLEMELİ!
Her bir döneminde darbelere karşı durmuş TMMOB, kanun hükmünde kararnamelerle idari yönden denetime tabi tutulmak istenirken, MEB tarafından gerçekleştirilen bu tahsis sorgulanmalı ve soruşturulmalıdır. Cemaat yapılanması için başından beri bu duruma izin veren yetkililerinin ifadesi alınmalı, deliller ışığında gerekli idari ve hukuki işlemlere ivedilikle başlanılmalıdır.

UZAKLARDA ARAMA, ÇÜNKÜ SEN İÇİNDESİN!
Parasız eğitim ve barınma hakkı mücadelesi verenlerin kolluk güçleri tarafından yerlerde sürüklendiği günlerde, cemaatler, yurtlarında ve okullarında darbeci yetiştiriyorlardı. O günlerde insanlığın en temel haklarından olan eğitim ve barınma hakkının devlet tarafından ücretsiz olarak sağlanması gerektiğini söyleyen başta öğrenciler olmak üzere tüm demokrat, gerçek yurtsever vatandaşlarımıza kamuoyunun önünde iade-i itibarlarının geri verilmesi gerekmektedir. Önümüzdeki günlerde ”parsel parsel” açıklamaya devam edeceğimizi belirtiyor, Ankara’nın parsellerinin cemaate peşkeş çekildiğini, bunun bir merkezi yönetim anlayışından kaynaklandığını düşünüyoruz.

TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Ankara Şubesi 12. Dönem Yönetim Kurulu