Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın GDO Baskısı

Kalibrasyon ve Deney Laboratuvarları Derneği (TURKLAB) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Can Demir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın baskısı sonucu istifa etti.

Dr. Can Demir, toplumun sağlıklı ve güvenli beslenmesi için GDO üzerine TURKLAB’ın yaptığı çalışmalardan dolayı bakanlıktan baskı gördüğünü belirtti.

Dr. Can Demir, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın GDO’lu ürünlerde toplumun sağlıklı ve güvenli beslenmesi konusunda güven vermeyen davranışlarda bulunduğunu söyledi. GDO konusunda Bakanlığın TURKLAB üyelerine baskı kurduğunu söyleyen Demir, “Bu baskı sonucu oluşan ortak kanaat şudur: Gıdadan sorumlu Bakan topluma GDO’lu ürünleri yiyerek zehirlenin demektedir. Bakanlık bu konuda TURKLAB üyelerine baskı uyguluyor, üyelere zarar gelmemesi adına görevden ayrılmak durumunda kaldım.” şeklinde konuştu.

Sağlıksız Gıdaları Ortaya Çıkarmıştı
Dr. Can Demir, hileli ve sağlıksız gıdalar hakkında önemli çalışmalara imza  atmıştı. Sahte bal, hileli sucuk, sebze ve meyvelerde tarım ilacıyla ilgili bulgular ve tekstil ürünlerindeki kanserojen kalıntılarını tesbit eden Demir bunları kamuoyuyla paylaşmıştı. Sahte bal reklamları ile vatandaşın kandırıldığını, %100 dana eti diye sucuklara tavuk ve sakatat artıkları katıldığını, mikroplu damacana sularının vatandaşlara içirildiğini ve son olarak da hayvan yemi olarak ithal edilen soya ve mısırın yasak olmasına rağmen gıdalarda kullanıldığını laboratuar sonuçlarıyla ortaya koymuştu.

 

politeknik.org.tr