Gezi Parkı’na Topçu Kışlası Yok

Basında yer alan “Mahkemeden Topçu Kışlası’na onay ” şeklindeki haberler üzerine Mimarlar Odası Avukatı Can Atalay “Gezi Parkı’na çivi dahi çakılamaz” dedi.

Bölge İdare Mahkemesi, Gezi Parkı’na yapılmak istenen “Topçu Kışlası” projesinin yürütmeyi durdurma kararını kaldırdı. Bu karar üzerine basında “Mahkemeden Topçu Kışlası’na onay” şeklinde haberler yer aldı.

Mimarlar Odası avukatı Can Atalay konuya açıklık getirdi. Atalay, Bölge İdare Mahkemesi’nin kararının hukuken bir anlamı olmadığını 1. İdare’nin “imar iptali kararı” nedeniyle Gezi Parkı’na çivi dahi çakılamayacağını söyledi.

Ne olmuştu?

Şehir Plancıları Odası ve Peyzaj Mimarları Odası ve Mimarlar Odası, Taksim Yayalaştırma Projesi ile Gezi Parkı’na Topçu Kışlası görünümlü AVM yapılmasına karşı  1. İdare Mahkemesi’nde dava açılmıştı.

1. İdare Mahkemesi, şehircilik, planlama ve koruma ilkelerine aykırı olduğu gerkçesiyle Gezi Parkı’nda yapılaşmanın önünü açan imar planını iptal etmişti.

1. İdare Mahkemesi’nin iptal kararı Taksim’de yayalaştırma, battı-çıktı, Gezi Parkı ve Topçu Kışlası gibi tüm projeleri kapsıyor. Bu nedenle Bölge idare Mahkemesi’nin kararının hukuki açıdan bir önemi bulunmuyor.

politeknik.org.tr