Genç mühendis Burhan Kılıçaslan çalışırken yaşamını yitirdi!

İnşaat mühendisi Burhan Kılıçaslan iş cinayetinde yaşamını yitirdi. Kırıkkale Üniversitesi’nden 2014 yılında mezun olan Kılıçaslan Ankara’da DİA şirketinde saha mühendisi olarak çalışıyordu.

genç mühendis burhan kılıçaslan

İnşaat mühendisi Burhan Kılıçaslan Ankara’da DİA şirketinde saha mühendisi olarak çalışırken iş cinayetinde yaşamını yitirdi. Kılıçaslan, DİA İnşaat’ın yaptığı Bilkent Şehir Hastanesi’nin şantiyesinde Ekim ayının son haftası kaza geçirdi. Kazanın ardından hastanede yoğun bakıma alınan Burhan Kılıçaslan bugün (7 Kasım) yaşamını yitirdi.

Erdoğan “gece-gündüz, hızlı çalışacaksınız” demişti
Burhan Kılıçaslan’In hayatını kaybettiği Bilkent Şehir Hastanesi inşaatının temel atma törenini 19 Eylül 2013’te dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan yapmış ve inşaatın planlanan süreden önce bitirilmesi talimatı vermişti. Erdoğan’ın “Öne çekmemiz lazım. 36 diyor müteahhit firma. Bakanım da 30 ayı geçmemeye çalışıyoruz, diyor. Önümüzde maket var. 24 saat mesai yapacağız. Aynı anda diğer bölümde de çalışmalar başlayacak. Süratle bu işi yürütmeliyiz” dediği ve DİA İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı’nın “Sizden alacağımız enerji ve duanızla 24 saat söz veriyoruz. Nefesimizle çalışacağız. 36 ay hedefimiz, 30 ay başımız üstüne” diyerek onayladığı projede inşaat mühendisi Burhan Kılıçaslan iş cinayetinde hayatını kaybetti.

Mühendisler iş cinayetlerinde ölmeye devam ediyor
İşçi sağlığı iş güvenliği yok sayıldıkça işçi ölümleri artıyor, mühendisler de iş cinayetlerinde yaşamını yitiriyor. Burhan Kılıçaslan 24 yaşında Kırıkkale Üniversitesi’nden 2014 yılında mezun genç bir inşaat mühendisiydi. İnşaat Mühendisleri Odası’na üye olan Kılıçaslan, sosyal medya hesabından çalışma yaşamıyla ilgili hayallerini esprili bir biçimde ifade eden fotoğrafı paylaşarak şantiyede mühendis olmanın zorluklarını ifade etmişti.

genç mühendis

politeknik.org.tr