‘Kırmızılı kadın’a gaz sıkan polise hapis ve fidan dikme cezası

Haziran İsyanı’nın “kırmızılı kadın”ı şehir plancısı Ceyda Sungur’un Gezi Parkı’nda kendisine gaz sıkan polise açtığı dava sonuçlandı. Gazcı polis, “Kasten Yaralama” ve “Görevi kötüye kullanmak” suçlarından toplamda 20 ay hapis ve 600 fidan dikme cezasına çarptırıldı. Mahkeme, polis hakkında verdiği hapis cezasını beş yıl süreyle erteledi.

Haziran İsyanı başlarken, Gezi Parkı’ndaki ilk müdahalede polisin biber gazı şiddetine maruz kalan Şehir Plancıları Odası YK üyesi akademisyen Ceyda Sungur’un talebiyle açılan davada karar bugün (10 Haziran) İstanbul Adalet Sarayı’nda görülen davada verildi. Ceyda Sungur’a ve Gezi Parkı’ndaki yıkıma dur diyen diğer eylemcilere hunharca gaz sıkan polis Fatih Zengin “Kasten Yaralama” ve “Görevi kötüye kullanmak” suçlarından toplamda 20 ay hapis ve 600 fidan dikme cezasına çarptırıldı. Mahkeme, polis hakkında verdiği hapis cezasını ise ertelerken emri veren kamu görevlileri hakkında da suç duyurusunda bulunma kararı verdi. Mahkemede, Şehir Plancıları Odası YK üyeleri ve Politeknik YK üyeleri şehir plancısı Ceyda Sungur’un yanında bulundu.

‘Kasten yaralama’ ve “görevi kötüye kullanma” suçlarından 10 ay hapis
Kararı açıklayan mahkeme sanık Fatih Zengin’i, şikayetçi Ceyda Sungur’a karşı “Kasten Yaralama” suçunu işlediği gerekçesiyle 10 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme gazcı polisin duruşmadaki “iyi” halini ve “yeniden suç işlemeyeceği”ni gerekçe göstererek hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi. Sanık polis Fatih Zengin’in müşteki Ceyda Sungur’un etrafında bulunan açık kimliği tespit edilemeyen şahıslara herhangi bir uyarı yapmadan ve talimatlara aykırı bir şekilde biber gazı sıkarak ve tekme atarak “Görevi kötüye kullanmak” suçunu işlediğinin sabit görüldüğü gerekçesiyle ayrıca 10 ay hapis cezasına daha çarptırıldı. Mahkeme bu cezada da hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

Gezi parkındaki ağaçların intikamı: Polise 600 fidan dikme cezası
Sanık Fatih Zengin’i 5 yıl denetim süresine tabii tutan mahkeme, gazcı polise Orman İdaresi’nce temin olunacak ve gösterilecek alana her iki suç başlığı için de 300 orman fidanı dikimi ve 3 ay süreyle bakım gözetimi yükümlülüğü verdi. Fatih Zengin toplamda 600 fidan dikecek ve altı ay bakım yapacak.

Emri verenler hakkında suç duyurusu
Mahkeme ayrıca, Gezi Parkı’nı savunan yaşam savunucularına uyguladığı şiddet nedeniyle ceza verdiği polis memuruna emri veren kamu görevlileri hakkında “Görevi kötüye kullanma” suçunu oluşturabilecek ihmaller ve talimatlar bakımından kesinleşmiş kararla birlikte İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

res_c_1 manset_1

politeknik.org.tr