Fatih Ormanı’na ÇED’siz projeye yürütmeyi durdurma: ‘Ağaç kesmeden yapılamaz, ÇED gerekli’

İstanbul’da Belgrad Ormanı’nın başlangıcı Fatih Ormanı’na yapılmak istenen inşaat projesi hakkında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün verdiği “ÇED gerekli değildir” kararının yürütmesi durduruldu: “Ağaç kesmeden yapamazsınız, ÇED gereklidir”

İstanbul Belgrad Ormanları’nın başlangıcı sayılan ve Serdar Bilgili – Doğuş Grubu tarafından 29 yıllığına kiralanarak içerisine villa tipi konut gibi ormanı yok edecek projeler hazırlanan Fatih Ormanı hakkında yeni bir karar çıktı. İstanbul 13’üncü İdare Mahkemesi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün ‘Park  Orman Tabiat Parkı Projesi’ hakkında 9 Aralık 2015 tarihinde verdiği ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararının yürütmesini durdurdu. Mahkeme, bilirkişinin raporu doğrultusunda, projenin ormanı tahrip etmeden ve mevcut doğal varlıklara zarar vermeden yapılamayacağına hükmederek ÇED’in gerekli olduğuna karar verdi. Bilgili-Doğuş Holding’in projesinin Fatih Ormanı’na vereceği zarar bir kez daha ortaya çıkmış oldu.

Projenin ağaç kesmeden yapılması mümkün değil
Diken’den Rıfat Doğan’ın haberine göre bilirkişi raporunda projenin yaratacağı olumsuz etkiler şöyle ifade edildi:

“Bungalov tipi 109 yapının yapılacağı alanlarda mevcut orman ağaçlarının sıklık durumunun incelendiği yapılacak 109 adet bungalovun ağaç kesmeden bu alana yerleştirilmesinin mümkün gözükmediği, bu nedenle bungalovların yapılacağı alanda ağaçlar arasındaki boşlukları belirleyerek ağaç kesmeden bungalovları bu alana yerleştirmek, alanın eğimli olması nedeniyle yapılacak kazı çalışmalarında ağaç köklerinin boşta kalmasını önlemek, kazı toprağını zorunlu olarak ortaya çıktığı, netice olarak proje alanın kontrollü kullanım bölgesi için ÇED raporu hazırlamanın gerekli olduğu…”

İstanbul’un nefesi, ormanları yok ediliyor
Mahkemenin kararı İstanbul Ormanları’nın geleceği için kritik önem taşıyor. Güney’inden Maslak gökdelenleri, batısından Cendere hattındaki inşaat projeleri ve taş ocaklarıyla, Kuzey’inden de 3. Köprü-Kuzey Marmara Otoyolu ile kıskaca alınan Belgrad Ormanları yaşam savaşı veriyor. İstanbul’a temiz hava ve temiz su varlıkları sunan Belgrad Ormanı’nın başlangıcı Fatih Ormanı’nın korunması İstanbul’un Kuzey Ormanları’nın korunabilmesi adına hayati durumda.

politeknik.org.tr