Fabrikada kazan patladı: 1’i makina mühendisi 2 işçi yaşamını yitirdi

İzmir Torbalı’da, bakır tozu üretimi yapılan fabrikada kazan patladı. Patlamada 1’i makina mühendisi 2 işçi hayatını kaybederken, 1’i ağır olmak üzere 2 işçi de yaralandı.

Torbalı Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren bakır tozu üretimi yapılan fabrikada 14 Ocak 2019 tarihinde üretim kazanlarından biri patladı. Sputniknews’in haberine göre, patlama esnasında kazanın yanında çalışan makina mühendisi Aziz Yıldız ve Selçuk Çelebi yaşamını yitirdi, 1’i ağır 3 işçi de yaralandı.

İktidar denetlemiyor, patronlar önlem almıyor, işçiler ölüyor

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği gereği, kazanların ilgili testlerinin her yıl en az bir kere yapılarak periyodik kontrollerinin yapılması gerekiyor.

Son dönemde yaşanan kazan patlamalarındaki artış ve yaşanan iş cinayetleri işverenlerin gerekli önlemleri almadığını, ilgili periyodik denetimleri yaptırmadığını gösteriyor. Çalışma ortamını denetlemekle, yaptırımlar uygulamakla yükümlü Çalışma Bakanlığı görevine yerine getirmediği için güvenli olmayan çalışma ortamlarında her ay yüzlerce işçi yaşamını yitiriyor.

İŞ CİNAYETİ: TAŞERON FİRMA PATRONU PROJE MÜDÜRÜ MİMARI ÖLDÜRDÜ

MADEN MÜHENDİSİ AYDIN GİDER İŞ CİNAYETİNDE YAŞAMINI YİTİRDİ

PETROL MÜHENDİSİ İŞ CİNAYETİNDE YAŞAMINI YİTİRDİ

İNŞAAT MÜHENDİSİ İŞ CİNAYETİNDE YAŞAMINI YİTİRDİ

MARAŞ’TA İŞ CİNAYETİ: YÜKSEKTEN DÜŞEN 2 MÜHENDİSTEN 1’İ YAŞAMINI YİTİRDİ

politeknik.org.tr