Erdoğan’ın paralel suçlamasına TMMOB’den cevap: ‘Paralelle çalışmıyoruz ama kafamızın dikine gidiyoruz’

Tayyip Erdoğan, İzmit Geçiş Köprüsü’nün son tabliye yerleştirme töreninde yine meslek odalarını hedef aldı, TMMOB’yi “paralelle çalışmak”la suçladı. TMMOB, Erdoğan’ın sözlerine karşı açıklama yayımladı: “Paralelle çalışmıyoruz ama kafamızın dikine gidiyoruz”

AKP’lilerin yine bir açılış şovuna dönüştürdükleri 21 Nisan’daki İzmit Körfez Geçiş Köprüsü’nün son tabliyesinin yerleştirilmesi ve İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu Altınova-Gemlik Otoyol kesimi açılış töreninde konuşan Tayyip Erdoğan mega yıkım projelerine karşı dava açan meslek odalarını “paralelle birlikte çalışıyorlar” diyerek suçladı. İstanbul’dan Sur’a, İzmir’den Artvin’e ülkenin tamamında yaşam alanlarını ve doğayı rant projeleriyle çevreleyen Erdoğan; kamu yararına, bilimsel ilkelere ve temel planlama ilkelerine uymayan projelerin karşısında duran meslek odalarını yine düşman ilan etti.

Erdoğan’dan hep aynı nakarat: “Yıkım ekibi bunlar”
Meslek odalarına “yıkım ekibi” diyen Erdoğan konuşmasında “Adı mimar mühendisler odası hemen yargıya gidiyor, her yargıya gidişinde eli boş dönüyor. Bizim her projemiz birileri tarafından engellenmiştir. Çünkü bunlar paralelle de beraber çalışıyor ya. Köprü yaparız karşımızda bunlar, turizm projesi yaparız karşımızda bunlar, yol havalimanı yaparız karşımızda bunlar. Tabii bir de AP gibi bunlara dışarıdan destek verenler var. Termik santral, nükleer santral yaparız karşımızda bunlar kim bunlar muhalefet partileri ile ünlüleriyle ünsüzleriyle bunlar yıkım ekibi. Bunlara dışardan destek verenler var. Biz sadece proje geliştirmekle teknik ve finans sorunlarını çözmekle değil yıkım ekibiyle mücadele ettik. Sağolsun milletimiz bizi yalnız bırakmadı.” ifadelerini kullandı.

Paralelle çalışmıyoruz ama kafamızın dikine gidiyoruz
Erdoğan’ın meslek odalarını hedef alan suçlamalarına karşı bugün (22 Nisan) bir açıklama yayımlayan TMMOB; “paralelle çalışmak” ve “AP işbirlikçiliği” suçlamalarının bizzat AKP’nin kendi geçmişi ve kendi hali olduğunu belirtti. TMMOB; ülkenin doğasını, suyunu, ormanını, kıyısını, merasını sermayeye pazarlayan, kamu varlıklarını ve kamunun üretim araçlarını özelleştiren AKP iktidarının yıkım politikalarının karşısında duran meslek odalarını itibarsızlaştırmak için mesnetsiz suçlamalara, karalamaya devam ettiğini vurguladı. TMMOB açıklamasında “Ülkenin kurumlarını, toprağını-suyunu, ormanını-merasını, kıyısını-kumunu, parsel parsel yağmalamadık. Hep yağmanın karşısında olduk, teşhir ettik. Paralel ile çalışmıyoruz ama kafamızın dikine gidiyoruz.” ifadelerini kullandı.

TMMOB’nin açıklaması şöyle;

Cumhurbaşkanı, dün bir açılış töreninde yaptığı konuşmada yine TMMOB’yi hedef alarak, TMMOB’yi adına “paralel” dediği eski yol arkadaşlarıyla çalışmakla suçlamıştır.

Cumhurbaşkanı açıklamasında “Bizim yaptıklarımıza bunların hayali bile ulaşamaz” demiştir.
Bu cümleye tamamıyla katılıyoruz. Çünkü, yalnızca biz değil, bu ülkede yaşayan hiç kimsenin hayal edemeyeceği bir dönüşüm yaşanmıştır 14 yılda. Mesela kamunun elinde tek fabrika, tek kamu hizmeti kalmamıştır. Sağlıktan, güvenliğe ve eğitime kadar her şey özelleştirilmiştir. Vatandaşın bütün kişisel verileri telekomünikasyon, elektrik ve doğalgaz şirketlerine verilmiştir; genetik yapısı dahi özel hastane acillerinde depolanmaktadır.

Vatandaş her satış işlemi ile yeniden ve yeniden özel şirketlerin metası haline getirilmektedir.
Kamunun ortak varlığı olan kıyılar, ormanlar, limanlar, dereler ve meralar Bakanlar Kurulu kararlarıyla şirketlere ve kişilere peşkeş çekilmektedir. Bununla da yetinilmemekte; kentlerimize, konutlarımıza ve yaşam alanlarımıza dönüşüm gerekçeleriyle el konulmaktadır. Özel mülkiyet de teminat altında değildir. Vatandaşı koruyacak hiçbir hukuki güvence kalmamıştır.

Ülkemiz mezhep ve etnik aidiyet temelinde kamplaştırılmış, küçük bir kıvılcım ile kopacak bir iç savaşın eşiğine gelmiştir.
AKP’nin yerlere göklere sığdıramadığı dış politikası bölge coğrafyamızı ve denizlerimizi artık bir mezarlık haline getirmiştir. NATO ülkemizde her yere yerleşmiştir.
Güvencesiz, işsiz, geleceği iktidarın iki dudağı arasında insanların yaşadığı, dokunsan dağılacak bir ülkeyi hayal etmek kolay mıydı sayın Cumhurbaşkanı?

AP’ye gelince; Irak, Yugoslavya, Afganistan, Libya, Suriye, Ukrayna’yı kan gölüne çevirip, göçmenleri yollarda, denizlerde öldürenlerle, “geri alım” anlaşmasını TMMOB’nin yaptığını düşünen olmasa gerek! Ayrıca, şu anda her Bakanlık hangi hizmeti sunacaksa AB projesi adı altında hizmetleri ihale etmektedir. İş Kurma ve Hizmetlerin Serbest Dolaşımı adı altında müzakere edip, Türkiye vatandaşlarına iş alanı bırakmayan projelere karşı çıkmak suçsa, evet bu konuda biz suçluyuz. Uluslararası sermayenin ve işbirlikçilerinin ülkeyi yağmalamalarına seyirci kalamayız çünkü biz bu ülkenin evlatlarıyız ve ülkemizle bağlarımızı kimsenin koparmasına izin veremeyiz. Biliyoruz ki, bu ülke yoksa biz de yokuz, hak da hukuk da…

Bizler kendi ülkesinde sömürge mühendis, mimar ve şehir plancısı olmaya razı olamayız.
“Paralel”le hiç kesişme noktamız olmadı. Kesişenler düşünsün.
Ülkenin kurumlarını, toprağını-suyunu, ormanını-merasını, kıyısını-kumunu, parsel parsel yağmalamadık. Hep yağmanın karşısında olduk, teşhir ettik.
Paralel ile çalışmıyoruz ama kafamızın dikine gidiyoruz. Ülkemiz, halkımız, mesleğimiz ve geleceğimiz için büyük bir aşkla çabalıyoruz.
Bilimi ve tekniği emperyalizmin ve sömürgenlerin değil emekçi halkımızın hizmetine sunmakta kararlıyız!
Tarih yargılayacaksa böyle yargılasın…

TÜRK MÜHENDİS MİMAR ODALARI BİRLİĞİ

politeknik.org.tr