Erdoğan’dan YÖK’e ODTÜ talimatı: Gereği neyse yapılsın

“ODTÜ’de namaz kılan gençlerin üzerine saldırıyorlar” diyen Tayyip Erdoğan, YÖK’e talimat verdi, ‘gereği neyse yapın’ dedi

İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde dün (26 Aralık) katıldığı bir programda konuşan Erdoğan, ODTÜ’yü hedef aldı. YÖK’e “gereği neyse yapın” diyen Erdoğan şunları söyledi:

“İşte bugün de üniversitelerimizde bir grup gencimiz diğerlerinin eğitim haklarını, ya utanmak yok, sıkılmak yok. ODTÜ’de namaz kılan gençlerin üzerine saldırıyorlar. Ve ben buradan sesleniyorum. Yönetici kadrolar, bunlar lafa geldiği zaman ‘Özgürlükçüyüz’ diyorlar. Sizin neyiniz özgürlükçü ya? Neyiniz özgürlükçü? Ellerine geçirdikleri bir dokunulmazlık zırhını bunlar maalesef bu tür aleyhte kullanma gayreti içerisine giriyorlar. Böyle bir şey olamaz. Gereği neyse, bunun da YÖK tarafından yapılması gerekir. Ve tabiki Cumhurbaşkanlığı makamı olarak bunun da takipçisi olacağız. Ama bunlar yönetim olarak hiçbir zaman ‘özgürlükçüyüz’ diyemezler.”

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

Allah’ın izniyle bu ülkede herhangi bir operasyona, herhangi bir ameliyata asla ve kat’a müsaade etmeyiz.

Bu millet geçmişte çok acı yaşadı. Bu ülke en değerli sermayesini, yani gençlerini kışkırtmalara, provokasyonlara, kirli hesaplara kurban verdi. Bir dönem bu ülkenin gençleri, sağ-sol diye birbirine kurşun sıktı. Maalesef bu ülkenin kimi kandırılmış gençleri, Gezi olaylarında olduğu gibi sokaklarda, meydanlarda bir piyon gibi kullanıldı. Bu ülkenin Doğu ve Güneydoğu Anadolusundan binlerce genç, Kandil’de kurulan insan pazarında bozuk para niyetine harcandı.

Doğu ve Güneydoğu Anadolumuzda pek çok çocuğumuz, gencimiz, evladımız asla kendilerinin olmayan bir kavganın içinde birer ikişer kaybolup gidiyorlar. Halbuki biz tıpkı Mehmet Akif gibi, elindeki çivili sopalarla, eğitim görenlere, namaz kılanlara hücum eden değil, elindeki molotofla, kaleşnikofla, roketatarla devletine, kendi halkına saldıran değil, Asım’ın nesli bir gençliği görmek istiyoruz.

Ne olmuştu?

22 Aralık tarihinde, ODTÜ’de gerici faşist grupların Mescid Topluluğu çatısı altındaki örgütlenme çalışmalarına üniversiteliler müdahale etmişti. Bunun üzerine AKP iktidarı, ODTÜ özelinde üniversitelere yönelik yeni bir saldırı dalgası başlatmış ve bakanından vekiline, YÖK başkanından gerici gençlik yapılanmalarına, televizyon ekranlarındaki AKP yandaşlarından sosyal medya trollerine kadar geniş bir kesim ODTÜ’yü hedef alan açıklamalar yapmıştı.

Kaynak: Sendika.Org