Enerji Bakanı Taner Yıldız gerçeği sakladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız elektrik kesintileri ile ilgili konuştu. Yıldız, kesintilerle ilgili hala sabotaj, teknik veya yapısal nedenler gibi varsayımlardan bahsetti. Gerçek nedenin AKP’nin enerji politikaları ile yarattığı elektrik arz güvensizliği olduğunu söyleyemedi.

Türkiye iki gün önce (31 Mart) ülke genelinde yaşanan elektrik kesintisi skandalını henüz atlatamazken Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız bugün (2 Nisan) konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Kesintinin nedenini hala net bir şekilde açıklayamayan bakan Yıldız artık 3 sebep üzerinde durduklarını belirterek bunları sabotaj, mühendislik, yapısal sorunlar olarak sıraladı. 3 santralin 1’er saniye arayla devreden çıktığını belirten Taner “Aliağa bölgesinde birbirini ardı ardına tetikleyen yapının frekans düşmesi ile olduğunu gözlemledik ama bunun sebebiyle alakalı nihai cümleyi şu an kullanmıyoruz.” ifadelerini kullandı. Kesintiyi oluşturan bölgeyi ve hattı bildiğini itiraf etmiş olan Taner, o ‘nihai’ sebebin özelleştirmeler ve böylelikle sermayeye devredilen enerji alanı yani elektrik arz (sunum-iletim) güvensizliği olduğunu söyleyemedi.

Elektrik sisteminin çökmesinin gerçek nedenleri

Yine kurgusal düşmanlar
Her anı kayıt altında olan bir sistemde meydana gelen çöküş ile ilgili net veriler olmasına rağmen, gerçekleri açıklamaktan kaçınan, açıklamasında “3-5 nedenin bir araya gelmesinden kaynaklanıyor” gibi muğlak ifadeler kullanan Yıldız, kesintideki sorumluluğunu gizleyerek hedef saptırdı ve “siber saldırı da olabilir” dedi.

Taner Yıldız gerçeği yine saklıyor
AKP eliyle özelleştirilen elektrik üretimi hizmet değil kar marjları odaklı çalışırken elektrik kapasitesi ihtiyaçtan çok fazla olmasına rağmen üretim güvensizliği oluşuyor. Bu durumun sorumlusu AKP ve Bakanı Taner Yıldız yaptığı açıklamayla bir kez daha elektrik kesintileriyle ilgili gerçekleri sakladı.

politeknik.org.tr