EMO Genel Kurulu sona erdi

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası 44. Olağan Genel Kurulu tamamlandı.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) 44. Olağan Genel Kurulu 18-19-20 Nisangünlerinde düzenlendi. 18-19 Nisan’da Kocatepe Kültür Merkezi`nde gerçekleştirilen genel kurulun ardından 20 Nisan’da EMO Hizmet Binası`nda yapılan seçimlerle yeni dönem EMO organları belirlenmiş oldu.

Seçimlere iki liste olarak gidildi. EMO delegelerinin oyları sonucu EMO Yönetim Kurulu’na Mavi Liste’den 4, Beyaz Liste’den 3 aday girmiş oldu.

Oylara A Tipi muayene kuruluşu etkisi

EMO’nun bir çok şubesinin delegeleri oylarını EMO’nun  A tipi muayene kuruluşu olması için kullandı. Odaların yetkilerinin alınması ve mali gücünün zayıflaması kaygısıyla akredite olmayı gelecek için bir teminat olarak gören delegeler bunu savunan yönetim kurulu adaylarını büyük oranda bir araya getirdi.

2012 yılında yayımlanan Tebliğ ile A tipi muayene kuruluşu olmayan kurumlar asansör denetimleri yapamayacaktı. Bu konu EMO içinde uzun tartışmalar yaratmış, EMO’nun piyasa kurallarına göre akredite olması ve bu alanda ölçümler yapacak olan bir çok şirket ile aynı kulvara girmesi kabul görmemişti. Mesleki denetim yetkisinin çeşitli yasa ve yönetmeliklerle devre dışı bırakılmaya çalışılmasıyla bu tartışma yeniden gündeme geldi.

EMO’da kadının adı yok, gençlerden eser yok!

EMO’nun yönetim kurulu adayları içerisinde yalnızca bir kadın vardı. Genç mühendisler ise iki liste de yer almadı. Seçim sonucu yönetimde kadın temsiliyeti sağlanamadı.

EMO 44. Dönem Yönetim Kurulu’nda İrfan Şenlik, İbrahim Aksöz, Bahadır Acar, Hüseyin Önder, Hüseyin Yeşil, Erdal Apaçık ve Abdullah Büyükışıklar görev aldı.

TMMOB Yönetim Kurulu adayları iseNeriman Usta, Ekrem Gültekin ve HanselÖzgümüş olarak belirlendi.

Genç mühendislerin üyeliğini kolaylaştırma önergesi

Üç dönem boyunca tartışılan önerge nihayet kabul edildi. Üye olma şartları arasında yer alan geçmişe yönelik 5 yıllık aidat alınmasının kaldırılması önergesi kabul edildi. . Ankara Şubesi delegelerinin verdiği önerge ile üye olunan tarihten itibaren aidat alınmasına ilişkin çalışma yapılacak. Özellikle ücretli genç mühendislerin odaya üye olması için verilen bu önerge 5 yıllık aidat toplamının oda üyeliğini kısıtlayıcı etkisini ortadan kaldırmayı hedefliyor.

politeknik.org.tr