Elektrik Mühendisleri Odası: Öldürmek hak, konuşmak yasak

Yurdumuz ardı ardına sahne olduğu katliamlarla sarsılmaktadır. Öncelikle Sultanahmet`te dün gerçekleşen bombalı intihar saldırısında yaşamını yitiren 10 turistimizin aileleri ve yakınları başta olmak üzere tüm dünya halklarına başsağlığı; yaralılara da acil şifalar dileriz.
Bir devletin varlığının en temel gerekçesi olan can güvenliğinin olmadığı bir ortamda yaşamaya çalışıyoruz. Bizzat iktidarın uyguladığı politikalar, ülkemizde can güvenliğini yok etmiştir. Canlı intihar bombacıları memleketin her köşesinde cirit atmaktadır. Katliamlara karşı ülkesindeki insanları koruma görevini yerine getirmeyen iktidar, bırakın istifa ve görevden alma mekanizmalarını işletmeyi; bir iç muhasebe bile yapmaktan uzaktır. Tam tersine Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, katliamı ya da yaşanan zafiyeti sorgulamak yerine eleştirenleri “sanki saldırıyı yapan Türkiye Hükümeti`ymiş gibi sakat, hastalıklı tavır almakla” suçlamıştır.
Kendisine karşı en ufak eleştiriyi dahi “terör” kapsamına sokmaya kalkan AKP iktidarı, nedense IŞİD ve bağlantılarını takip etme konusunda zafiyet göstermektedir. Bu zafiyetin kabul edilebilir tarafı yoktur. IŞİD ve benzeri cihatçı örgütlerle ile ilgili onca uyarıya rağmen, yaşanan katliamlara rağmen; sorumlular, failler ve bağlantılar konusunda gerekenler yapılmamakta, yeni katliamlara zemin hazırlanmaktadır.
Diyarbakır, Suruç, Ankara katliamlarını gerçekleştiren canlı bombalarla ilgili “eylem gerçekleşmediği için takip ettiklerini, ama bir şey yapamadıkları” açıklamalarını yapmış olan AKP iktidarı, kendisine karşı fikirlerin dile getirilmesi karşısında birden terör avcısı kesilmektedir. Hatta kendisine karşı fikirlerin dile getirilmesine bile gerek duyulmamakta; “çocuklar ölmesin” diyen insanlar, barış isteyenler hedef gösterilmekte, terör propagandası yapmakla suçlanmakta, bunların konuşulduğu televizyon programları hakkında terör soruşturması açılmaktadır.
Yaşanan katliamın ardından da hemen yayın yasağı getirilmiştir. Öyle anlaşılmaktadır ki; AKP iktidarının en iyi bildiği iş; katliamları seyretmek, sonra da içi boşaltılmış gazetelerin kağıtlarıyla katliamların üzerini örtmektir. Artık ölülerimizin bedenleri, sahte açıklamaların,  gazete kağıtlarının altına sığmamaktadır.
Bu katliam ile ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı, katliama 44 saniye ayırdığı konuşmasının büyük bölümünde barış çağrısında bulunan 1128 aydına “aydın müsveddeleri, vatan hainleri” gibi ifadelerle hakaret etmiştir. Bunu protesto ediyor ve aydınların yanında olduğumuzu bir kez daha dile getiriyoruz.
Her güne yeni bir katliam haberiyle başlarken; yaşamaktan utanç ve acı duyuyoruz. Yurttaşlarımız her gün bir öncekinden daha güvensiz bir ortamda yaşamaya ve daha fazla umutsuzluğa sürükleniyor. Artık yeter diyoruz. İnsanların katledilmesinin durdurulmasını istiyoruz. Bunun için Ortadoğu`dan ülkemize ithal edilen din uğruna insan öldürme anlayışına topyekün karşı durulmalıdır.
ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
YÖNETİM KURULU