Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde yönetim demokrat mühendislerin

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İstanbul Şubesi 41’inci Olağan Genel Kurulu tamamlandı. Demokrat üyeler mesleklerine ve şubelerine sahip çıktı. Seçimleri demokrat mühendisler kazandı.

EMO İstanbul Şubesi 41’inci Olağan Genel Kurulu 24-25 Şubat’ta yapıldı. Genel kurulun ilk günü Perpa konferans salonunda, seçimler Nişantaşı Nuri Akın Anadolu Lisesi’nde oldu.

Yoğun katılım, hararetli tartışmalar
Geçen dönem boyunca süren olağanüstü genel kurul talebi, ağırlığını İstanbul Şube delegelerinin oluşturduğu yeter sayıda imza olmasına rağmen odanın olağanüstü genel kurula engel olması, akreditasyon ve belgelendirme süreçlerinin mühendislere etkileri üzerinden yoğun tartışmaların yaşandığı genel kurula ilgi fazlaydı. Bu tartışmaların ve odanın şubelere yaklaşımının bir sonucu olarak devrimci, demokrat, çağdaş mühendisler iki ayrı liste ile genel kurulda seçime gitti.

Demokrat üyelerden birlik çağrısı
Gerici üyelerin yer aldığı Birlikte Değişim Grubu’nun da seçimlere girecek olması sebebiyle demokrat üyeler demokrat listeleri ortaklaştırma çabası gösterdi. Genel kurulun ilk gününde de süren bu çabalar, kürsüden yapılan birleşme çağrıları sonuçsuz kaldı.

Mesleğine, geleceğine sahip çıkanlar şubelerine sahip çıktı
Demokrat listelerin ortaklaştırılması sağlanamasa da kazanan demokrat mühendisler oldu. Oda yönetiminde ağırlığı oluşturan, akreditasyon ve belgelendirme uygulamalarını sahiplenen ve bu uygulamaları oda çalışmalarının ana aksı haline getiren Dağıstan Bekiroğlu ile başlayan demokrat mühendislerin listesi 815 oy aldı. Tüm bu uygulamalara karşı çalışma sürdüren Erol Celepsoy ile başlayan demokrat mühendislerin ikinci listesi 1668 oy alarak seçimi kazandı.

Gericilerin listesi Birlikte Değişim Grubu’nun oyu 1070’te kaldı.

EMO İstanbul Şubesi’nin demokrat üyeleri ayrılığa rağmen gelip oy kullanarak mesleklerine ve geleceklerine sahip çıktı.

politeknik.org.tr