Elektrik Mühendisleri Odası: “Elektrik sistemi çöktü”

Elektrik Mühendisleri Odası, Türkiye’nin dört bir tarafında meydana gelen elektrik kesintileriyle ilgili açıklama yayımladı. Açıklamada elektrik sisteminin çökmüş olduğuna işaret edilirken, kesintilerin AKP’nin piyasacı enerji politikalarının sonucu olduğu vurgulanıyor.

Elektrik Mühendisleri Odası(EMO), bu sabah Türkiye’nin dört bir tarafında yaşanan elektrik kesintileriyle ilgili açıklama yaptı. ‘Elektrik sistemi çöktü’ diyen EMO iletim sistemindeki bakım eksikliklerinin, enerji alanının piyasalaştırılmasının sonuçlarının yaşandığına işaret etti. EMO açıklamada enerji sistemindeki bu çöküşün AKP’nin enerji politikalarının çöküşü olduğunu vurguladı.

EMO’nun elektrik kesintisiyle ilgili tespitleri şu şekilde:

– İletim sisteminde son yıllarda bakım zafiyetleri olduğu belirtilmektedir. Özellikle özelleştirme sürecinde; kaynakların iletim sistemini neredeyse yok sayarak dağıtım şirketlerine aktarılması şeklinde yöntem izlenmektedir. Nitekim son tarifede yapılan değişiklikle faturadaki diğer kalemlerde artış yapılırken, iletim bedelinde düşüş gerçekleştirilmiştir. Kamuya ait olan iletim ağları için tahsil edilen bedelden yapılan indirim, faturadaki diğer kalemlerde yapılan artışla dağıtım şirketlerine aktarılmıştır. Dolayısıyla iletim sisteminde bakım ve rehabilitasyon eksiklikleri nedeniyle büyük çaplı bir arıza meydana gelmiş olabilir.  

– İletim sisteminde bakım ve rehabilitasyon eksiklikleri dışında santralların devreye girmemesi nedeniyle tüm enterkonnekte sistemi etkileyecek boyutta arıza meydana gelmiş olabilir. Santralların devreye girmemesinde bir büyük santralda yaşanmış olan arıza nedeniyle sisteme elektrik vermemesi, bu açığın diğer santrallardan da karşılanamaması ve TEİAŞ`ın da yük attırma yöntemiyle oluşan açığı yönetip planlı elektrik kesintileri yapamamış olmasından kaynaklanabilir.

– Arızanın dışında son günlerde elektrik piyasasında yaşanan fiyat düşüşlerinin de etken olabileceği belirtilmektedir. Piyasada oluşan fiyatları düşük bulan santrallar kesintinin yaşandığı saatte piyasa fiyatından elektrik üretmeyi kabul etmemişlerdir. Böylece sistemde arz açığı oluşmuştur. Oluşan arz açığının yönetilememesi sonucunda iletim sisteminde büyük arızalar meydana gelmiş olabilir. Nitekim 2006 yılında kimi özel santralların devreye girmemesi nedeniyle 13 ilde 6 saati aşan elektrik kesintileri yaşanmıştır.

– Türkiye`nin enterkonnekte sisteminin Avrupa`da bile zaman zaman sorunlara neden olduğu son 2-3 yıldır bilinmektedir. Nitekim geçtiğimiz günlerde de Avrupa enterkonnekte sisteminden anlık olarak Türkiye`nin çıktığı bilgisi vardır. Avrupa enterkonnekte sisteminde Türkiye`nin frekans bozukluğuna yol açmış olması nedeniyle sistemin kesintiye uğramış olması da yaşanan elektrik kesintisinin nedenlerinden biri olabilir.

EMO’nun açıklamasının tam metni için tıklayınız.

politeknik.org.tr