Dokuz Eylül Üniversitesi KHK’li akademisyenleri gerekçe göstererek şehircilik günlerinden çekildi

Dokuz Eylül Üniversitesi, Şehir Plancıları Odası’nın her yıl üniversitelerle birlikte düzenlediği Dünya Şehircilik Günü etkinliklerinden çekildi. Gerekçe programda KHK ile ihraç edilmiş akademisyenlerin yer alması.

Şehir Plancıları Odası’nın bu yıl 42’ncisini Dokuz Eylül Üniversitesi’yle (DEÜ) birlikte düzenlediği Dünya Şehircilik Günü Kolokyumu’na sayılı günler kala Dokuz Eylül Üniversitesi etkinlikten çekildi. Kolokyumun çağrısının yapıldığı, programın netleştirilerek duyurulduğu bir aşamadan sonra DEÜ Mimarlık Fakültesi Dekanlığı programda KHK’li akademisyenlerin yer almasını rektörlüğün kabul etmeyeceğini ve programın bu haliyle kalması durumunda kolokyumdaki tüm görevlerden çekileceklerini iletti. Üniversitelerin bilimsel çalışmalarını ve demokratik işleyişini yok sayan bu müdahaleye karşı Şehir Plancıları Odası (ŞPO), Dokuz Eylül Üniversitesi ev sahipliğince yapılacak kolokyumun yerini değiştirerek, yaşanan sürece ilişkin bir açıklama yaptı.

ŞPO yaptığı açıklamada

Gelinen noktada, Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından ihraç akademisyenlerin Kolokyum Programından çıkarılması yönünde iletilen talebin, Odamızın mücadele tarihi, tarihsel olarak üretilen bilimi ve hakikati savunma yönündeki mevcut Oda Yönetim Kurulunca da sahiplenilen temel ilkeleri ve Oda pratiği düşünüldüğünde, olumlu karşılanmayacağı açıktır.

Belirtmek gerekir ki, bilimsel bilgi ve düşünce üretimi kamudan ihraç edilebilecek olgular değildir. Her koşulda kamu adına gerçekleştirilebilir nitelikte eylemler olup, düşüncelerin yasaklandığı otoriter dönemlerde ise bu düşüncelerin varlığını ve gelişimini sürdürmek en temel mücadele alanını oluşturmaktadır.”dedi. Açıklamada DEÜ’nün çekilmesi

Sonuç olarak, baskıcı yönetimlerin bir sonucu olarak Üniversite tarafından iletilen bu otosansür şeklinde tanımlanabilecek talebe karşı, programda bu konu ile ilgili herhangi bir değişiklik yapmamızın mümkün olmadığını; bu durumun ihraç edilen akademisyenlerin yaşadığı hukuksuzluğu meşrulaştırmak ve bu hukuksuzluğun amaçladığı yalnızlaştırma süreçlerine ortak olmak anlamına geleceğini; düşüncelerinden dolayı üniversitelerden uzaklaştırılan akademisyenlerimize aynı anlayışla destek vermeye devam edeceğimizi belirterek, bu süreçte Dokuz Eylül Üniversitesi ile kolokyum düzenleme ortaklığımızın, Üniversite`nin çekilmesiyle sonlandığını üzülerek belirtmek isteriz.” ifadeleriyle anlatıldı.

Şehir Plancıları Odası’nın kolokyumla ilgili yaptığı açıklama için tıklayınız.

Göç-Mekan-Siyaset temasıyla düzenlenecek olan 42. Dünya Şehircilik Günü Kolokyumu İzmir’de Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi’nde 7-8-9 Kasım tarihlerinde yapılacak.

 

politeknik.org.tr