Doğa katili Limak itibar peşinde: Filarmoni orkestrasına turne

Ülke varlıklarını yağmalayan yandaş şirketlerden Limak itibar peşinde. ‘Sanata katkı’ sloganıyla dolaşan Limak Filarmoni Orkestrası İl il dolaşarak konserler veriyor.

İktidarla kurduğu ilişkilerle, ülkeyi yaşanamaz hale getiren mega yıkım projelerinin sahibi olan Limak, vakfı bünyesinde oluşturduğu Limak Filarmoni Orkestrası’nı farklı kentlerde konserlere göndererek itibar yükseltmeye çalışıyor. İnşaat, maden ve enerji projeleriyle ülke varlıklarına el koyan, yaşam alanlarını talan eden iktidarın ihale gediklisi Limak, ‘Sosyal sorumluluk’ ve ‘sanata katkı’ söylemiyle konserler düzenliyor.

Tenor Murat Karahan’ın sanat yönetmenliğindeki Limak Filarmoni Orkestrası, 6 Aralık’ta Zeki Müren’in doğum gününde Bursa’da başladığı Türkiye turnesinin ilk konserini Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde verdi.

Bir yanda yağma üzerinden sermaye birikimi yaratan şirket, ‘sosyal sorumluluk’ adı altında şirket ismini parlatmaya çalışıyor. Limak 2015 yılında da, ‘Türkiye’nin Mühendis Kızları Projesi’ adı altında reklamlar yaparak eğitime destek verdiğini belirtmişti.

Sosyal sorumluluk ve sanat ‘sevdalısı’ Limak kimdir?

Limak, 1976 yılında inşaat faaliyetleriyle kurulan bir şirket. AKP dönemiyle birlikte yükselişe geçti. Aldığı kamu ihaleleriyle ülke varlıkları üzerinden zenginleşti. 2004 yılındaki TEKEL özelleştirmesi, Sabiha Gökçen Havalimanı’nın 20 yıllık işletmesi, 3. Havalimanı, Kuzey Marmara Otoyolu, Ankara Hızlı Tren Garı, Alkumru Barajı ve Hidroelektrik Santrali, Pembelik Barajı, yusufeli Barajı ve son olarak 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu projeleri AKP’nin Limak’a yol verdiği başlıca kamu ihaleleri olarak karşımıza çıkıyor.

politeknik.org.tr