Çevre ve Şehircilik Bakanı’ndan odalara bir tehdit daha

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin meslek odalarına ilişkin demeci bugün(20 Mayıs) AKP medyasının sayfalarına yansıdı. Sabah ve Takvim gazetelerinde çıkan haberlerde İdris Güllüce’nin meslek odalarıyla ilgili pek çok şikayet alındığı, şikayetlerin 3’ü hakkında inceleme yapılacağı ifadeleri yer alıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin meslek odalarıyla ilgili gelen şikayetler sonucu bazı odalar hakkında inceleme başlatılacağı ifadelerinin yer aldığı haberler bugün AKP medyasının sayfalarına taşındı. Sabah ve Takvim gazetelerinde yer alan ‘Odalar mercek altında’, ‘Odalara soruşturma’ başlıklı haberlerde Bakan İdris Güllüce’nin mühendislerden meslek odalarıyla ilgili çok sayıda şikayet alındığı, bu şikayetlerin 3’ü hakkında ilgili odalara denetim yapılacağı ifadelerine yer veriliyor.

AKP odaların idari ve mali denetimleri ile ilgili düzenleme yapmıştı

AKP, kentlerde yapı projeleri ile ilgili proje denetimlerini, mesleki denetim çerçevesinde sürdüren meslek odalarının bu yetkisini ortadan kaldıran çeşitli yasal değişiklikler yapmıştı.
http://politeknik.org.tr/akpden-tmmobnin-yetkilerini-devre-disi-birakan-gece-yarisi-onergesi/

TMMOB Yasası değişikliği de bu yasal düzenlemeler sonucu gündeme getirildi. TMMOB’ye bağlı odaların idari ve mali denetimlerinin ilgili bakanlıklarca yapılmasına ilişkin düzenlemenin yapılmasının ardından bakanlıklar meslek odalarıyla ilgili bazı denetim girişimlerinde bulunmaya başladı.
http://politeknik.org.tr/akpnin-gercek-yuzu-somada-katliam-meslek-odalarina-denetim/
http://politeknik.org.tr/akpnin-yolsuzluklari-ortaya-sacilirken-odalarin-denetimi-cevre-ve-sehircilik-bakanligina-verildi/
http://politeknik.org.tr/mali-ve-idari-denetime-tepkiler-suruyor/

Kentlerde ve doğal alanlarda yapı projeleriyle ilgili denetim süreçlerini elemek, sermayenin rant odaklı projelerinin önündeki engelleri kaldırmak amacı ile yapılan bu düzenlemelere karşı meslek odaları, üyelerinin mesleki süreçlerini denetleme görevlerine devam ediyor.

TMMOB’den açıklama
TMMOB, AKP medyasında yer alan haberlere karşı bir açıklama yaparak, üyelerinin mesleki denetimlerinin odaların aslı görevlerinden birisi olduğu hatırlatmasını bir kez daha yaptı.
TMMOB’nin açıklaması için tıklayınız.

politeknik.org.tr