Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki ‘10’dan fazla kaçak imam hatip yaptırdım’ dedi, hangi proje kaçak değil ki?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri’de katıldığı bir etkinlikte belediye başkanlığı yaptığı dönemde imar planında olmaksızın 10’dan fazla imam hatip okulu yaptırdığını açıkladı. Özhaseki’nin usulsüzlük itirafı malumun ilanından ibaret. Cumhurbaşkanlığı Saray’ından (KaçAK Saray) Ankapark’a, Maslak 1453’e, Torunlar’a, Zeytinburnu 16-9 projesine kadar AKP döneminde yapılan birçok proje imar usulsüzlükleri taşıyor.

AKP-Saray iktidarının hukuk tanımazlığı artık her gün başka bir örnekle kamuoyuna duyuruluyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, dün (30 Temmuz) Kayseri’de İmam Hatip Mezunları Derneği buluşmasında imam hatip okullarına övgüler yağdırdı ve “21 yıl belediye başkanlığı yapmış birisi olarak itiraf ediyorum; 10’dan fazla kaçak imam hatip okulu yaptırdım” ifadelerini kullandı. Özhaseki imar planı olmaksızın inşaat izni verdiğini ve kaçak inşaata göz yumduğunu açıklamış oldu.

İmar planını delenler varmış, kim acaba?
Belediye başkanlığının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak belirlenen Özhaseki, Ege Denizi’ndeki deprem sonrasında ‘imar planlarını delme çalışmaları kaçak yapılaşma olursa, belediyeler buna çanak tutarsa, insanlar ne yazık ki en ufak sarsıntıda dışarı çıkar. Mal ve can kaybı olur.’ ifadelerini kullanmıştı. Özhaseki bu açıklamadan günler sonra kaçak yapılaşmaya göz yumduğunu söyledi. Oysa kentlerdeki imar planları bizzat AKP’li belediyelerce ve Bakanlıklarca delindi. Deprem toplanma alanları imara açıldı. 99 Depreminin ardından İstanbul’da belirlenen 480 acil toplanma alanının 4’te 3’ü lüks inşaat projelerine verildi.

Saray’dan Ağaoğlu’na AKP’nin kaçak inşaatları
Daha önce de imar konusunda çeşitli hırsızlıkların yapıldığını söyleyen Özhaseki “Yani belediyelerin üçüncü bir denetime ihtiyacı var. Böyle olursa imar sıkıntısı da gündeme gelmez. En büyük hırsızlıklar, kötülükler, belalar imardan geliyor. O imarın bir an önce denetim altına alınması lazım” demişti. Haseki konuşurken bu imar hızsızlıklarının AKP ilgisi yokmuş gibi davransa da, başta İstanbul’da AKP iktidarı döneminde imar ayrıcalıkları tanınarak onlarca kamusal alan, yeşil alan, Fikirtepe, Sulukule gibi eski yerleşim alanları inşaat sermayesine devredildi. Ankara’da Atatürk Orman Çifliği arazisine yapılan Cumhurbaşkanlığı Saray’ı ve Ankapark da kaçak durumda.

AKP döneminde yapılan Kuzey Ormanları’nın sınırındaki Maslak Ağaoğlu 1453 projesi de tıpkı Haseki’nin imam hatip okulları gibi kaçak. AKP döneminde İBB’nin izniyle yapılan Zeytinburnu’ndaki 16-9 rezidansının kaçak katları yıkılamadı. Ataköy sahiline yapılan yeni projelerin tamamı mahkeme kararlarına rağmen devam etti, imar açısından usulsüzlük taşıyor.

politeknik.org.tr

    İlgili Haberler

    Sorry, no posts matched your criteria.