Sarıyer’de ağaç kıyımına tepki: ‘Boğaziçi doğal ve tarihi mirastır, yağma yapmak suçtur’

Kent ve yaşam savunucuları, Sarıyer’in boğaz görünümlü bölgesi Sarıdağ’daki ağaç kesim çalışmalarının derhal durdurulmasını istedi. Sendika.Org’a konuşan Politeknik Yönetim Kurulu üyesi Mimar Ekin Sarıca da boğazın ön görünümüne zarar veren inşaat faaliyetleri ve projelerine izin verilmemesi gerektiğini belirterek “Ön görünüm sit alanı gibi değerlendirilmektedir” dedi.

İstanbul’un “Boğazın incisi” olarak tanımlanan Sarıyer’e bağlı Sarıdağ’da geçtiğimiz hafta ağaç kesimi başladı.

Kuzey Ormanları Savunması (KOS) Sarıdağ’da ağaç kesiminin başlamasının ardından Boğaziçi İmar Müdürlüğü’ne giderek bölgenin boğaz görünümlü olduğunu belirterek çalışmanın durdurulmasını istedi.

Dilekçenin verilmesinin ardından bugün (6 Mart) Sarıdağ’da ağaç kesilen bölgeye giden kent ve yaşam savunucuları, “Boğaziçi İmar Müdürlüğü’nü göreve davet ediyoruz” diyerek açıklama yaptı.

“Evlere çivi bile çakılmazken ağaç kesiliyor”
KOS adına konuşan Eren Özmen, tepenin komple boğaz görünümlü olduğunu belirterek buradaki ağaçların kesilemeyeceğini kaydetti.

Özmen şöyle konuştu:

Bulunduğumuz arazi eski Kocataş Gazoz Fabrikası’nın üst tarafı. Aşağıda Kocataş Gazoz Fabrikası’nın olduğu yer ise şu anda Kocataş Yalısı. Bu yalı bir yandan restore edilirken bir yandan da üst bölgesindeki ağaçların bulunduğu alanda iş makineleri çalışıyor. Bu tepe komple boğaz görünümlüdür. Biz geçtiğimiz hafta Boğaziçi İmar Müdürlüğü’ne dilekçe vererek göreve davet ettik bugün de bu suçu teşhir ediyoruz. Buranın bir öngörünüm alanı olduğunu belirterek insanların evlerine çivi bile çakamayacağını belirttik. Ancak görüyoruz ki şu anda ağaçlar kesiliyor. Bu sebepten Boğaziçi İmar Müdürlüğü’nü göreve davet ediyoruz. Ağaç kesimi derhal durdurulmalıdır.

Sarıca: Ön görünüm sit alanı gibi değerlendirilmektedir
Konuya ilişkin Sendika.Org’a konuşan Politeknik Yönetim Kurulu üyesi Mimar Ekin Sarıca, boğazın ön görünümüne zarar veren inşaat faaliyetleri ve projelerine izin verilmemesi gerektiğine dikkat çekerek şunları söyledi:

Boğaz alanı 3 bölgeden oluşur. Bunlar ön görünüm, geri görünüm ve etkilenme bölgesi. Ön görünüm bölgesi, Boğaziçi sahil şeridine bitişik olan bölgeye denilir. Geri görünüm bölgesi ön görünüme bitişiktir. Etkilenme bölgesi, öngörünüm ve geri görünüm bölgeleri dışında Boğaziçi sahil şeridi, öngörünüm ve geri görünüm bölgelerinden etkilenen bölgedir. Ön görünüm sit alanı gibi değerlendirilmektedir. Boğaziçi’nin doğal peyzaj ve siluet karakterinin korunabilmesi amacıyla genel eğilim mevcut yapılaşmış halini korumaya yönelik olup koruma kurulunun kontrolü söz konusudur. Sarıdağ’da olduğu gibi ön görünüme zarar veren inşaat faaliyetleri ve projelere izin vermek koruma gayesinden vazgeçmektir.

Öte yandan kent ve yaşam savunucuları Sarıdağ’daki ağaç kesimini ve alana verilen tahribatı görüntüledi:

Kaynak: Sendika.Org