Boğaz’a bir hançer de Kabataş’ta: Denize dolgu ve martı şeklinde transfer merkezi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kabataş’ta transfer merkezi yapmak için proje yaptı. “Martı Projesi” adı verilen proje için deniz doldurularak martı şeklinde bir yapı ve 10 bin metrekarelik beton meydan yapılmak isteniyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Kabataş sahilinde deniz, raylı sistem ve karayolu taşımacılığına transfer merkezi için denizin doldurulmasını öngören proje yaptı. “Kabataş Martı Projesi” adı verilen projede Dolmabahçe-Fındıklı arasındaki araç trafiği 400 m’lik dalış tünelleriyle yer altına alınacak, dolgu alan üzerine martı şeklinde transfer merkezi binası inşa edilecek ve toplamda 10 bin metrekare beton meydan yapılacak. Kabataş İskelesi, Kabataş-Taksim Füniküler Hattı ve yapımına başlanan Mahmutbey-Kabataş Metro Hattı’nın birleşeceği belirtilen transfer merkezi projesi için Koruma Kurulu da onay verdi.

Mimar, Haliç’teki silüetin katili Hakan Kıran
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, Kabataş’ta, Haliç Metro Köprüsü’nün de mimarı olan Hakan Kıran’ın projesini çizdiği “martı” formundaki transfer merkezi projesi AKP’li meclis üyelerinin oylarıyla kabul edilirken, CHP’li meclis üyeleri ret oyu kullandı.

Fındıklı’dan Bezmi Alem Camii’ne
Projede planlanan dolgu alan Kabataş Fındıklı Molla Çelebi Camisi’nin kuzey tarafındaki bahçe duvarı hizasından başlayacak “kanat çırpan dev martı” formundaki yapıyı ve Kabataş Bezmi Alem Valide Sultan Camisi’ne bitişik Kabataş balıkçı barınağını da içerisine alacak şekilde planlanıyor.

kabatas_3 kabatas_2

politeknik.org.tr