Bilgisayar mühendislerinin profil araştırma anketi

Bilgisayar Mühendisleri Odası(BMO) üyeleri için başlattığı Profil Araştırma Anketi’nde katılım koşullarını genişletti. BMO, meslektaşlarının çalışma koşullarını belirlemeye çalışacak.

Bilgisayar Mühendisleri Odası Profil Araştırma Çalışma Grubu’nun, meslektaşlarının çalışma yaşamındaki mesleki koşullarını, sorunlarını belirlemek üzere başlattığı ve öncelikle oda üyelerine uyguladığı Profil Araştırma Anketi ikinci aşamada bilgisayar mühendisliği ve ilgili bölüm mezunlarının katılımına açıldı.

Yıllar içinde artan mezun sayısıyla birlikte büyüyen meslek grubunun sorunlarının belirlenmesinin elzem olduğunu belirten BMO’nun meslektaşlarına yaptığı anket çağrısı şöyle;

”Değerli Meslektaşımız,
Bir mesleki demokratik kitle örgütü olan Bilgisayar Mühendisleri Odası (BMO) Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı 24. oda olarak 2 Haziran 2012 ‘de kuruldu. Henüz 6. yaşı içinde olan Odamızın 5 binin üzerinde kayıtlı üyesi bulunuyor. Şu anda, var olan bilgisayar mühendisliği ve bağlı bölümlerinden 50 binin üzerinde mezun BMO’nun üye potansiyelini oluşturuyor ve her yıl bu sayıya yaklaşık 10 bin yeni mezun ekleniyor.
Hızla büyüyen bu meslek grubunu anlama çabası, bilgisayar mühendislerinin sorunlarına üretilecek çözümün anahtarını da elinde tutuyor. Bu araştırma ile meslektaşlarımızın hem mesleki hem de çalışma yaşamındaki konumlanışlarına yönelik bir analiz ortaya koymayı amaçlıyoruz.
Böylelikle “Bilgisayar Mühendisi kimdir” sorusuna yanıt arayarak Odamızın üyesini tanımasına, üyesinin sorunlarını ve beklentilerini önceleyen/merkeze alan bir çalışma programı oluşturmasına katkıda bulunmaya çalışacağız. Bu önemli çalışmaya ortak olmanızı ve anketimize katılımınızı bekliyor, desteğiniz için teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Ankete Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği, Bilgisayar ve Enformatik Mühendisliği, Bilgisayar Sistemleri Mühendisliği, Bilgisayar ve Kontrol Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği
Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Yazılım ve Bilişim Mühendisliği bölümlerinin herhangi birinde lisans derecesine sahip olanlar katılabilirler.
Anket kapsamında toplanan tüm verinin 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu uyarınca anonim olarak saklanacağını, işleneceğini ve üçüncü taraflarla paylaşılmayacağını belirtiriz. ”

Ankete buradan katılabilirsiniz.

politeknik.org.tr