Beyaz yakalılar bu kez işsizliği konuştu: ‘İşsizliğe karşı yalnız kalma’

Beyaz yaka buluşmaları devam ediyor. Beyaz yakalılar ikinci etkinliklerinde işsizlik hallerini masaya yatırdı.

Beyaz yakalıların dayanışma ve mücadele örgütleri Plaza Eylem Platformu, Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi, Kaç Bize Gel ve Politeknik’in ortak çağrısıyla başlayan beyaz yaka buluşmaları, 3 Şubat Pazar günü ikincisiyle devam etti. İstanbul Tabip Odası Kadıköy ofisinde yapılan ikinci beyaz yaka buluşmasında işsizlik halleri konuşuldu, işsizliğe karşı dayanışmanın yolları arandı.

İşsizliğin hatıra defteri

“İşsiz kalma korkumuzu, işsizlik hallerimizi masaya yatırıyoruz.

Bir süre önceki halimiz ahvalimiz, işten atılma anındaki duygumuz düşüncemiz ve sonraki günlerdeki işsizliğimiz…

Hangi duygular ortak? Hangi tutukluklar? İçimizde kalan, kalmayan isyanlarımız ne? Günler işsizken nasıl geçiyor, neye, nasıl ihtiyaç duyuyoruz? Peki yeniden iş bulmak, çalışma hakkımızı elde etmek için ne yapmalı, nasıl yapmalı?” sorularına yanıt aranan buluşmada, işsizliğin öncesi, işsiz kalma anı ve sonrası konuşuldu.

Yaratıcı drama tekniklerinin kullanıldığı etkinlik boyunca işsiz kalma deneyimleri, iş yerinde işten atılma sırasında yaşananlar canlandırmalarla anlatıldı. Her bir canlandırma kısa forumlarla değerlendirildi.

İşsizliğe karşı yalnız kalmamanın, dayanışma içinde olmanın önemi vurgulandı. Dayanışmanın yolları, araçları beyaz yaka buluşmalarında konuşulmaya devam edecek.

Soysal medya hesapları aktif

Beyaz yaka buluşmaları, etkinlikleri twitter, facebook ve instagram hesaplarından takip edilebilir.
Twitter: @BeyazYakaBulsma
Facebook ve instagram: /beyazyakabulusmalari

 

politeknik.org.tr