Bekir Bozdağ “Savaşa Hayır” diyen TMMOB ve TTB ‘yi “terör seviciler” diyerek hedef gösterdi

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Afrin operasyonuna karşı barış çağrısı yapan Türk Tabipler Birliği (TTB) ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ni (TMMOB) “terör seviciler” diyerek hedef gösterdi.

Twitter üzerinden açıklama yapan Bekir Bozdağ, “Türkiye’de bu kadar milletini, bayrağını, vatanını ve devletini seven tabip, mühendis ve mimar varken,TTB ve TMMOB yönetiminin hala terör sevicilerin elinde olması, tabipler, mühendisler ve mimarlar için utanç verici, Türkiye içinse kabul edilemez bir durumdur” dedi. TTB’nin 24 Ocak’ta “Savaş bir halk sağlığı sorunudur!” başlıklı savaş karşıtı basın açıklaması ilk olarak Tayyip Erdoğan tarafından “terör seviciler”diyerek hedef gösterilmişti. Bunun üzerine AKP’ye yakın sendika ve sivil toplum örgütleri TTB’nin savaş karşıtı açıklamasını kınayan açıklamalar yayınlayıp TTB önüne çağrılarda bulunmuştu.

Muhalefet tek ses: #TTBninYanındayım

Erdoğan ve gericilerin TTB’yi hedef göstermesinin ardından Twitter kullanıcıları tarafından #TTBninYanındayım hashtagiyle başlatılan sosyal medya eylemiyle TTB ile dayanışma kurulmuş, Erdoğan’a cevap halktan gelmişti.

ÜLKEDE, BÖLGEDE, DÜNYADA BARIŞ. İHTİYACIMIZ BUDUR!

SAVAŞ BİR HALK SAĞLIĞI SORUNUDUR!

TMMOB ve TTB’ye saldırılar ilk değil

TMMOB ve TTB’ye iktidar ve yandaşlarının hedef göstererek saldırıları ilk kez olmuyor. TMMOB, özellikle İstanbul’un yağmalanmasına karşı yaptığı açıklamalar, açtığı davalar nedeniyle sık sık Erdoğan ve AKP’liler tarafından hedef gösterilmiş, TMMOB’nin yetkileri yasalarda yapılan değişikliklerle sınırlandırılmış, meslek odaları baskıyla ele geçirilmeye çalışılmıştı. TTB de sağlığın piyasalaştırılmasına karşı mücadelesi nedeniyle bir çok kez AKP iktidarının saldırılarına maruz kalmıştı.

Barış istemek mesleki bir sorumluluktur!

Savaşa karşı çıkmak, barış istemek sağlıklı ve güvenli bir yaşamı tesis eden mühendislerin, mimarların, şehir plancılarının ve hekimlerin temel görevi, mesleki sorumluluğudur.

Bozdağ’ın TMMOB ve TTB’yi hedef göstererek attığı tweetler şu şekilde:

politeknik.org.tr