Bakanlıktan KHK’lı mühendislere, mimarlara çalışma yasağı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kamuda çalışırken OHAL KHK’larıyla görevlerinden ihraç edilen mühendislerin, mimarların denetçi belgelerini iptal etti: Yapı denetim alanında 3025 yılına kadar çalışma engeli

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, OHAL’de çıkarılan KHK’larla görevlerine son verilen kamu çalışanı mühendis ve mimarların, çalışma haklarını hedef aldı. Bakanlık, Yapı Denetim Sistemine kayıtlı KHK’lı mühendis ve mimarların denetçi belgelerini iptal etti, istihdam edilmelerini yasaklamış oldu.

Bakanlık kararında ‘Kanun Hükmünde Kararnamelerin ekinde bulunan listelerde isimleri yer alan ve 4708 sayılı Kanun kapsamında denetçi mimar ve mühendis, kontrol elemanı, yardımcı kontrol elemanı, yapı denetim kuruluşu ve laboratuvar kuruluşu ortakları ile şirket müdürlerinin ve hâlihazırda yapı denetim faaliyeti içinde belirtilen türde görev yapmakta olan kişilerin faaliyetlerinin engellenerek, görevlerinin sonlandırılması ve söz konusu listelerde yer alan kişilerin bundan sonra da denetim faaliyeti yapmalarına izin verilmemesi, ayrıca bu yönde yapılacak başvuruların da reddedilmesi uygun görülmüştür.” ifadelerini kullandı.

Trajikomik karar: 1007 yıllık yasak
Bakanlık kararında KHK’lı mühendis ve mimarların ‘Proje ve Uygulama Denetçisi’, ‘Kontrol elemanı’ görevlerine 3025 yılına kadar getirilemeyeceğine karar verdi. OHAL’i temel hak ve özgürlüklerin sınırlanması için kullanan, grevleri yasaklayan, emek ve meslek örgütlerini, toplumsal muhalefet örgütlerini hedef haline getiren AKP iktidarı, çalışma hakkını da gasp ediyor.

Mimarlar Odası: ‘Reddediyoruz’
Bakanlığın yasak kararına tepki gösteren Mimarlar Odası, kamu ve toplum yararını esas alan mesleki, bilimsel çalışmalar yürüten üyelerinin, ihraç edilmekle kalmayıp denetçi belgelerinin iptal edilerek çalışma hak ve özgürlüklerinin engellenmesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı. Mimarlar Odası açıklamasında şunları söyledi:

Meslektaşlarımıza karşı uygulanan hukuksuzlukları kınıyor; haklı mücadelelerinin yanında olduğumuzu önemle vurguluyoruz. Bu hukuksuz uygulamaları; kamu görevi yürüten meslektaşlarımızın; baskı, istifaya zorlama, görevden uzaklaştırma ve ihraç gibi yöntemlerle işsizliğe ve açlığa mahkum edilmelerini ve itibarsızlaştırılmalarını reddediyoruz.

politeknik.org.tr