Bakanlar Kurulu rant gördü, Fulya’yı riskli alan ilan etti

İstanbul Fulya’da yeşil alanın da içinde bulunduğu 1,56 hektarlık alan Bakanlar Kurulu kararı ile riskli alan ilan edildi.

Zemin yapısına ve deprem koşullarına göre değil, emlak değerine göre alınan riskli alan* ve kentsel dönüşüm kararlarına bir yenisi daha eklendi. Kent rantını bazen KHK’larla, bazen de Bakanlar Kurulu kararıyla hayata geçiren iktidar bu kez İstanbul’da Şişli sınırları içinde bulunan Fulya’da 1,56 hektarlık alanı riskli alan ilan etti. Gökdelenlerin arkasında kalan ve yakınlarında metro çalışmalarının da yürütüldüğü bölge İstanbul’un emlak rantının yüksek olduğu bir bölge.

Riskli alan ilan edilen bölgede onlarca ağaç bulunuyor. Karar hayata geçerse, yapı yoğunluğu arttırılacak, ağaçlar kesilecek.

*‘6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’da tanım: ‘Zemin yapısı veya üzerindeki yapılaşma sebebiyle can ve mal kaybına yol açma riski taşıyan, Bakanlık veya İdare tarafından Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının görüşü de alınarak belirlenen ve Bakanlığın teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca kararlaştırılan alan’. Gerçekte ise, AKP iktidarının, kentsel dönüşümü hiçbir kural tanımadan hayata geçirmek için çıkardığı 6306 Sayılı Kanun ile birlikte genellikle emlak değeri yüksek yerleşim alanların dönüşüm için kullanılan gerekçe.

politeknik.org.tr