Ayder’de yeni ‘rezil etme’ projesi: TOKİ kentsel dönüşüm yapacak

Yıllarca plansız yapılaşmaya izin vererek Ayder Yaylası’nın tahrip edilmesinde rol oynayan AKP iktidarı şimdi TOKİ ile kentsel dönüşüm yapacak.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Kirlettik, rezil ettik” diyerek başlattığı Rize Ayder Yaylası tartışmasından yine bir mega proje çıktı. T24’nün haberine göre yaylaya TOKİ aracılığıyla Kentsel Dönüşüm Projesi yapılacak. Yeni projeyle otopark, otel ve pansiyon alanları, seyir terasları, 750 kapasiteli katlı otopark inşa edilecek. Proje kapsamında yol genişliği de arttırılacak, doğal sit alanı üzerine çift yönlü yol yapılacak.

Rize Valisi: TOKİ güzel proje yapıyor
Proje hakkında konuşan Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Ayder Yaylası’ndaki duruma çözüm olarak TOKİ’nin güzel proje ortaya çıkardığını söyledi. Yıl sonunda Ayder’e ilk kazmanın vurulacağını kaydeden Bektaş, “Ayder, ülkemizde çok da örneği olmayan bir yayla amaçlı kasaba görünümüne kavuşacak. Projeden umutluyuz; ama yalnız başına bu bir çözüm değil. Mevcut yoğunluğu bölgedeki diğer alanlara yaymak gerekiyor” diye konuştu. Bektaş, Ayder Yaylası’nın mevcut hale getirilmesindeki siyasi sorumluluğa hiç değinmedi.

Ayder’i rezil edenler Ayder’i nasıl kurtarır?
1998 yılında doğal sit alanı ilan edilmesine rağmen 2006 yılında da AKP iktidarının Bakanlar Kurulu kararıyla ‘kültür ve turizm koruma gelişim bölgesi’ ilan edilen ve plansız yapılaşmaya yol verilen Ayder Yaylası şimdi daha büyük bir projeyle tahrip edilecek.

Ayder gibi Karadeniz’de birçok yaylada kaçak yapılar seçim öncesi çıkarılan İmar Affı ile yıkımdan kurtarılmıştı.

politeknik.org.tr