Ankara’da inşaat mühendisleri forumda buluşuyor

İnşaat mühendisleri, çalışma yaşamındaki sorunlara karşı meslektaşlarını, çalışma arkadaşlarını forumda buluşmaya çağırıyor.

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, şantiyelerde, ofislerde çalışırken düşük ücretlerle çalıştırılıp bir yandan da fazla mesai ücretini alamayan, tazminatsız işten çıkarılan, işten çıkarılma tehdidiyle çalıştırılan, işsiz kalan meslektaşlarıyla forumda buluşuyor. ‘’İşsiz de, güçsüz de değiliz! Bırakın işimizi yapalım!’’ başlığıyla 12 Aralık Çarşamba saat 19:00’da İnşaat Mühendisleri Odası Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek forumda, sorunlara karşı örgütlenme çalışmaları ve neler yapılabileceği konuşulacak.

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, tüm üyelerini, meslektaşlarını etkinliğe davet ediyor.

İŞSİZ GÜÇSÜZ DEĞİLİZ!
Mühendislik yapamıyoruz. Yüzümüzden birimiz bile bir işyerinde 10 yıldan fazla çalışamıyor. Hepimiz ortalamada meslek hayatımızın 3.5 yılını iş arayarak geçiriyoruz. Ülkenin dört bir yanına mühendislik fakülteleri açarak, bir de eğitimin içini boşaltarak istihdam sorununu yaratan biz değiliz. Yurt dışında çalışmayı keyfe keder seçmediğimiz gibi, çalıştığımız ülkede problem çıkaran olmasak da siyasal iktidarların sorunlarıyla ya da krizlerle yine biz işimizden oluyoruz. Patron deneyim istediğinde deneyimi, esneklik dediğinde esnekliği kapı dediğinde işsiz kalmayı ve bunun sonuçlarıyla yüzleşmeyi biz istemiyoruz.

“KAPIDA İŞSİZ BEKLEYEN 50 MÜHENDİS”İN HEPSİ BİZİZ!
Her gün arkadaşlarımızın bizim yerimize düşük ücretlerle çalışmak zorunda kalması ile tehdit ediliyoruz. Yüzde doksanımız günlük yasal sınırların üstünde çalıştırılıyor buna karşılık fazla mesai ücretlerini ise sadece rüyamızda görüyoruz. İmza mühendisliğine, mühendislik asgari ücretlerinin altında ücretlere koşarak gitmiyoruz. Yüzümüzden doksanımızın görev tanımı yok ya da görev tanımları dışında kalan işleri yapmaya mecbur ediliyoruz.

YETKİSİZ SORUMLULAR OLMAYACAĞIZ!
Mesleki kaygılarımızı ekstra maliyet addeden sermaye çıkarından bıktık usandık. Mühendislik emeği ezilirken söz, karar ve yetki mekanizmalarından uzak tutulmayı biz istemiyoruz. Eğitimimizin, öğrenimimizin bizlere kattığı teknik konulardaki söz hakkımız bir paçavra gibi kenara atılıyor öte yandan karar hakkımız ise can çekişmekte. Rantınızı, keyfinizi, çıkarınızı, iki dudağınızın arasından çıkacak sözle işsiz kalmayı, bilgi ve birikimimizin imzaya indirgenmesini, yoksulluğu, işsizliği, çaresizliği, örgütsüzlüğü istemiyoruz, istemeyeceğiz.
İşsiz de, güçsüz de değiliz! Bırakın işimizi yapalım! Forumda buluşalım!

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ
KÜLTÜR ve KONGRE MERKEZİ NECATİBEY CD. NO 57 KIZILAY
12 ARALIK 2018 SAAT 19.00’’

politeknik.org.tr